• Ватерполо Ватерполо

    Промена на правилата во ватерполото заради поголема динамика

    Челниците на светската ватерполо организација, одлучија да направат неколку промени во играта, како би се зголемила брзината и динамиката на играта. Новите правила, прво ќе се тестираат на Светското првенство за млади, а потоа, во зависност од резултатите, истите постепено ќе се воведуваат во сениорска конкуренција.

  • Ватерполо

    Про Реко со победа ја започна одбраната на титулата во ЛШ во ватерполо

    Синоќа започна Лигата на шампионите во ватерполо. И оваа година ќе учествуваат дванаесет екипи поделени во две групи, од кој најдобро пласираните три екипи формираат нова група. Осум екипи обезбедија директен пласман, а преку квалификации во групната фаза им се приклучија екипите на Приморје, ОСЦ Будимпешта, Шолнок и Јадран ХН. Во првото коло ланскиот шампион Про Реко успеа да издвојува лесна победа против турски Галатасарај со 15-4. Во другите натпревари од Б групата победи издвојуваа Шолнок против  Партизан со 14-9 и Југ против ОСЦ Будимпешта со 9-7.

Pages