Primary tabs

 • Русија со пресврт до минимална победа над Грција

  На шестиот ден од Европското првенство во ватерполо во Белград се одиграа натпреварите од групите Ц и Д. Без преголеми изненадувања, фаворитите одиграа одлично и ги добија своите натпревари.

 • Ватерполо ЕУРО: Домаќинот одново доминантен, Црна Гора извлече реми против Шпанија

  На третиот ден од Европското првенство во ватерполо, репрезентација на домаќинот, Србија одново имаше убедлива претстава, a овој пат настрада репрезентацијата на Малта. Домашните ватерполисти беа немилосрдни кон аутсајдерот и славеа со убедливи 20-2 (6-0,5-1,4-1,5-0).

 • Ватерполо ЕУРО: Грција ремизираше со Унгарија, Италија ја „прегази" Германија

  На вториот ден од ЕП во ватерполо, кое се одржува во Белград се одиграа натпревари од групите Ц и Д, во кои главно се постигнати очекувани резултати. Најинтересен меч беше оној вечерниот мечн во кој репрезентацијата на Унгарија одигра 8-8 со Грција. Претходно во истата група Русија ја совлада репрезентацијата на Турција со високи 17-8.

 • Србија ја „потопи“ Хрватска на стартот од ватерполо шампионатот

  Ватерполо репрезентацијата на Србија на стартот на европскиот шампионат во Белград, убедливо ја совлада Хрватска со 13-6 (3-1, 4-2, 5-1, 1-2). Натпреварот се одигра пред 11.000 гледачи во „Комбанк Арена“, што воедно претставува и рекордна посета на европските првенства. Репрезентативците на Србија на денешниот натпревар покажаа дека се едни од главните фаворити за освојување на европскиот ватерполо шампионат.

 • Ватерполо ЕУРО 2016: Сигурен старт на „црвената фурија“

  Во првиот натпревар од Европското првенство во ветерполо, што се одржува во Србија, репрезентацијата на Шпанија ја победи Словачка со убедливи 13-4.

 • Започнува ватерполо спектаклот во Белград: Србија апсолутен фаворит на машкиот турнир

  Денес во Белград во „Комбанк арената“ започнува европското првенство во ватерполо во машка и женска конкуренција. Првенството ќе трае до 23. јануари, а титулите ги бранат Србија и Унгарија до двете конкуренции. На стартот на машкиот турнир следува голем дуел на ривалите Србија и Хрватска, а најавена е и рекордна посета од преку 11.000 луѓе. Ова е распоредот на групите.

 • Ватерполистите на Шпанија и Италија во финалето на „Волво Купот“

  На пет дена до почетокот на европското првенство во ватерполо во Белград, вечерва во Ѓер во Унгарија ќе се одигра финалето на силниот подготвителен турнир „Волво Куп“. Во меч за трофејот ќе играат Шпанија и Италија, кои се вбројуваат меѓу фаворитите за медал и во Србија.

 • Започна поставувањето на базенот во „Комбанк Арена"

  Поставувањето на базенот во „Комбанк Арена“, започна денес и се очекува целосно да биде наместен до 4. јануари следната година. Србија ќе биде домаќин на Европскиот шампионат во ватерполо, кој ќе се одржи од 10. до 23. јануари 2016 година.

 • Ватерполистот Никола Раџен со жалба до Меѓународниот суд во Лозана

  Никола Раџен поднесе жалба до Меѓународниот суд за спортска арбитража во Лозана, по одлуката на Антидопинг комисијата на Фина. Комисијата одлучи поради позитивен допинг тест на кокаин да го суспендира на четири години. Од Меѓународниот суд соопштија дека жалбата на трофејниот ватерполист ќе ја разгледаат на 11. јануари наредната година.

 • Промена на правилата во ватерполото заради поголема динамика

  Челниците на светската ватерполо организација, одлучија да направат неколку промени во играта, како би се зголемила брзината и динамиката на играта. Новите правила, прво ќе се тестираат на Светското првенство за млади, а потоа, во зависност од резултатите, истите постепено ќе се воведуваат во сениорска конкуренција.

 • Про Реко со победа ја започна одбраната на титулата во ЛШ во ватерполо

  Синоќа започна Лигата на шампионите во ватерполо. И оваа година ќе учествуваат дванаесет екипи поделени во две групи, од кој најдобро пласираните три екипи формираат нова група. Осум екипи обезбедија директен пласман, а преку квалификации во групната фаза им се приклучија екипите на Приморје, ОСЦ Будимпешта, Шолнок и Јадран ХН. Во првото коло ланскиот шампион Про Реко успеа да издвојува лесна победа против турски Галатасарај со 15-4. Во другите натпревари од Б групата победи издвојуваа Шолнок против  Партизан со 14-9 и Југ против ОСЦ Будимпешта со 9-7.

 • ‹‹
 • Страница 16
 •