Започнува нокаут фазата на ЕП во ватерполо во Барселона

Од денес во олимпискиот базен во Барселона започнува нокаут-фазата на Европското првенство во ватерполо во машка конкуренција. Четирите победници на групите: Хрватска, Србија, Италија и Шпанија директно се квалификуваа во четвртфиналето, а попладнево и вечерва ќе ги дознаат своите следни ривали.

Осминафинале: 

Унгарија - Холандија

Германија - Грција

Црна Гора - Романија

Франција - Русија

Титулата од пред две години ја брани селекцијата на Србија, која во финалето во Белград ја совлада Црна Гора.