Ватерполистките на САД го одбранија златото, Шпанија демолирана во финалето

Женската ватерполо репрезентација на Соединетите Американски Држави го одбранија златниот медал на Олимписките игри, бидејќи во големото финале славеше против Шпанија со убедливи 14-5 (4-1, 3-3, 5-0, 2-1).

Американките одиграа доминантен меч против една од најдобрите европски селекции, а клучен момент за победата беше третиот квартал во кој Шпанија немаше решение за противничкиот напад и Американките со 5-0 се одлепи на недостижни 12-4.

Головите за олимпискиот шампион ги постигнаа Медлин Маселман (три), Алис Вилијамс, Калег Гилшерт и Арија Фишер по два, Мелиса Седман, Рејчел Фатал, Маргарет Стивенс, Стефани Харалабидис и Мекензи Фишер по еден. За Шпанија пак стрелаа Гуди Гарсија (два), Беа Ортиз, Елена Руиз, Росер Тараго по еден.

Во борбата за бронзениот медал, Унгарија ја совлада Русија со 11-9. Петтото место го освои Австралија, која ја победи Холандија со 14-7, додека седмото место ѝ припадна на Канада, со победата над Кина од 16-7.