ВИДЕО: Унгарија ги шокира Хрватите и го освои ватерполо Европа Купот

Унгарската ватерполо репрезентација е победник на Европа Купот, натпреварување кое заврши вчера во Хрватска. На првиот турнир кој се играше по новите правила, Унгарците во финалето ја совладаа селекцијата на Хрватска со 10-8 (2-2, 3-1, 3-2, 2-3).

Кристијан Манхерц со три постигнати гола беше најдобар поединец во победничката селекција.   

  • Погледнете го комплетниот натпревар меѓу Унгарија и Хрватска: 

Бронзениот медал го освои шпанската селекција, која ја надигра Италија со 9-7 (3-1, 0-2, 5-3, 1-1).

Непријатно изненадување приреди европскиот првак Србија која со подмладениот состав го освои шестото место.