Шокантна казна за хрватски ватерполист по прегледувањето на ТВ-снимката

Хрватскиот ватерполист Рино Буриќ доби казна од три натпревари и нема да игра против Грузија во осминафиналето на Светското првенство во Унгарија. Меѓународната организација за водени спортови (ФИНА) синоќа официјално ѝ ја соопшти оваа многу непријатна вест на Хрватската ватерполо федерација (ЦВС).

ФИНА донесе ваква драстична одлука врз основа на прегледувањето на снимката ден по натпреварот од третото коло од групата Б во Дебрецен против Јапонија, каде подводна камера го сними моментот кога Рино Буриќ наводно удира противник во телото под површината на водата, во тепачка со јапонски играч. 

Тоа не можеше да се види во ТВ-преносот, но судиите го видоа, прегледувајќи ја снимката, и досудија лична грешка, но не беше досуден прекршок поради особено груба игра, која потоа веднаш соодветно е санкционирана.

Хрватскиот ватерполо сојуз има право на жалба, и ќе се жали, но против Грузија ќе игра со 12 играчи. Победникот од денешниот натпревар в среда ќе игра четвртфинале против Србија.