Раџен се предомисли и наместо во пензија потпиша за АЕК Атина

Никола Раџен, поранешен член на српскиот национален ватерполо тим, ќе ја продолжи кариерата во редовите на АЕК Атина по една година помината во Црвена звезда, објави амбициозниот грчки клуб.

Раџан беше член на Црвена звезда минатата сезона, планираше да се збогува од ватерполото, но за време на пандемијата на коронавирус реши да ја продолжи кариерата.

„Потпишав двегодишен договор. Клубот минатата сезона го освои првото место во Втората лига и сега прави сериозен проект за следната сезона “, рече Раџен.

Српскиот ватерполист ја освои Евролигата и со Партизан и со Црвена Звезда, а исто така освои бројни медали и со српската репрезентација, меѓу кои и светско злато, два европски и два олимписки бронзени медали.