Пауло Обрадовиќ ја засили ватерполо секцијата на Олимпијакос

Еден од најдобрите светски ватерполисти, Хрватот Пауло Обрадовиќ во новата сезона ќе настапува за грчки Олимпијакос. Тој потпиша договор на една сезона со опција за уште една и ќе ја зголеми хрватската колонија во Пиреја, бидејќи за „црвено-белите“ веќе настапуваат Павиќ и Бушље.

Токму на инсистирање на Бушље, Обрадовиќ го напушти Југ од Дубровник и се пресели во Грција. Се шпекулира дека ќе биде најкапо платен ватерполист во Грција.

Обрадовиќ е дел од хрватската репрезентација која ќе настапи на Светското првенство во Будимпешта.