Олимпијакос и Ференцварош ќе се борат за титулата во ЛШ во ватерполо

Во финалето на Лигата на шампионите во ватерполо за трофејот ќе се борат грчки Олимпијакос и Ференцварош од Унгарија. Денес ќе кулминира тридневниот Ф8 во Хановер со натпреварите за пласман, а Европа ќе добие нов владетел и тој нема да дојде од Италија и Хрватска како минатите години.

Полуфинале: 
Про Реко – Олимпијакос 11-12 (3-5, 3-3, 2-3, 3-1)
Ференцварош – Барселона 9-7 (2-2, 1-1, 2-3, 4-1)

Натпревар за трето место:
Про Реко – Барселонета

Финале: 
Олимпијакос - Ференцварош

Сите билети за вечерашното финале се распродадени.