Најтрофејниот српски ватерполист ја заврши кариерата со 29 титули

Ватерполо преодниот рок е неочекувано активен по завршувањето на клупската сезона. Најтрофејниот српски ватерполист, 37-годишниот  Слободан Никиќ ја заврши кариерата по истекот на договорот со Вашаш.

Никиќ во кариерата освои 29 медали со своите клубови и со селекцијата на Србија. Трипати бил светски првак, петпати европски шампион, во Рио де Женеиро стана олимписки шампион, а има и девет златни медали од Светската лига.

Кариерата ја почна во Партизан, а настапуваше за Ниш, Јадран од Херцег Нови, Олимпијакос, Про Реко, Камолји, Галатасарај, Ференцварош и Вашаш.

Никиќ во иднина ќе работи со младинскиот тим на Ференцварош.