Хрватски Југ ќе ја брани европската ватерполо круна против унгарски Солнок

Европскиот првак Југ и унгарскиот претставник Солнок се финалисти на ватерполо Лигата на шампионите, чиј завршне турнир на шесте најдобро екипи деновите се одржува во Будимпешта. 

Југ направи подвиг и го победи италијанскиот гигант Про Реко со 10-9 (4-2, 2-2, 3-4, 1-1). Ватерполистите од Дубровник одлично го почнаа мечот, а Италијанците не дојдоа до финалето и покрај одличното издание на Србинот Филип Филиповиќ, кој постигна четири гола.

Во второто целосно унгарско полуфинале, Солнок беше подобар од Егер со 7-5 (1-2, 2-0, 2-1, 1-1).

Во мечот за петтото место италијанската Бреша го победи грчкиот Олимпијакос со 8-5 (2-2, 3-0, 1-1, 2-2).