Хрватска слави херојска победа над Србија за полуфинале на СП во ватерполо

Хрватската ватерполо репрезентација се пласираше во полуфиналето на Светското првенство, откако во големото дерби ја совлада Србија со 14-12. За „баракудитее“ ова е втора победа во низа против лутиот ривал, по онаа на олимпискиот турнир минатата сезона, која што заврши со идентичен резултат.

Двете селекции водеа голема битка во базенот во Будимпешта, а клучни периоди за Хрватите беа втората и четвртата четвртина. По првиот квартал резултатот беше 1-1, а потоа избраниците на Дејан Савиќ беа за нијанса понеуспешни и Хрватска на полувреме замина со предност од 4-5. 

По паузата се играше отворено и двете селекции постигнаа по пет гола, додека во завршниот дел Хрватите одново беа поуспешни за еден гол и заслужено извојуваа победа од 12-14.

Во борбата за финалето Хрватска ќе се сретне со победникот од натпреварот Шпанија - Црна Гора.