Ференцварош по пенали го сруши Олимпијакос и ја освои ватерполо ЛШ

Изведувањето на пенали го даде новиот европски првак во ватерполо. Во многу драматично финале, кое се играше во Хановер, унгарскиот шампион Ференцварош извојува победа над Олимпијакос со 14-13 (3-1, 5-4, 2-2, 0-3. 4-3).

Кога се чинеше дека Ференцварош лесно ќе го приведе финалниот дуел кон крајот, Грците одиграа феноменален последен период и со три неодговорени гола стигнаа до пенал-драма. Во ударите од пет метри Ференцварош имаше повеќе среќа и стигна до победа од 14-13.

Во малото финале италијанскиот првак Про Реко извојува победа над Барселонета со 8-7 (3-3, 2-3, 1-1, 2-0). Петтото место го освои Спорт Менаџмент од Италија, откако го совлада домашниот Хановер со 10-8, а седми на крајот заврши Југ од Дубровник по победата над Бреша со 13-12.

Новата сезона во Лигата на шампионите во ватерполо почнува во октомври 2019 година.