Ференцварош го исфрли хрватски Југ уште во четвртфиналето на ЛШ во ватерполо

Елиминацијата на Југ од Дубровник е најголемото изненадување во четвртфиналните натпревари од Лигата на шампионите во ватерполо. На завршниот турнир „фајнал-ејт“ во Хановер, сите останати четвртфинални натпревари завршија со очекуван епилог.

Четвртфинале:
Југ Дубровник – Ференцварош 9-10
Барселонета – Спорт Менаџмент 12-7
Про Реко – Хановер 14-10
Олимпијакос – Бреша 8-7

Полуфинале: 
Про Реко – Олимпијакос
Барселона - Ференцварош