Елиминирани двата унгарски тима, Про Реко го доби италијанскиот дуел на Ф8

Европа ќе добие нов шампион во ватерполо, откако ланскиот првак Солнок од Унгарија е елиминиран уште во четвртфиналето. Денешниот почеток на Ф8 турнирот во Џенова значеше тотален колапс на унгарските тимови и победа на Про Реко во италијанското дерби.

Четвртфинале:

Олимпијакос - Шпандау 6-5

Егер - Барселонета 4-9

Југ - Солнок 9-8

Про Реко - Бреша 12-10

Полуфинале: 

Олимпијакос - Барселонета

Југ - Про Реко

Финалето се игра в сабота попладне, а сите билети се распродадени.