Џенова го дава европскиот првак во ватерполо, Италија и Унгарија со два четвртфиналисти

Базенот „Шиобра“ во Џенова од 7 до 9 јуни е домаќин на завршниот турнир на Лигата на шампионите во ватерполо во машка конкуренција, а титулата од минатата сезона ја брани унгарскиот Солнок. 

Четвртфинале:

Олимпијакос - Шпандау

Егер - Барселонета

Југ - Солнок

Про Реко - Бреша

Билетите за сите три дена се распродадени, а Италијанците се надеваат дека ќе ја вратат доминацијата во клупското ватерполо.