Црногорците елиминирани од Австралија, Грција преку САД до четвртфиналето на СП

Австралија

Црногорските ватерполисти заработија разочарувачка елиминација на Светското првенство откако во осминафиналниот дуел загубија од Австралија по изведувањето на пенали 11-13 (1-3, 3-2, 4-2, 1-2, 2-4 по пенали).

Регуларниот дел заврши со резултат 9-9, па петерците го одлучија патникот во четвртфиналната фаза. Млаѓан Јановиќ беше трагичар кај Црногорците кој ја погоди стативата и го најави поразот на својата репрезентација. Сега, Црна Гора ќе разигрува за пласман од деветтата до 16-тата позиција.

Пласман во следната фаза обезбеди Грција, која со 11-9 (3-4, 3-2, 2-2, 3-1) ја победи селекцијата на САД. Одлуката за победникот падна во последниот квартал, кој Грците го добија со два разлика и закажаа дуел со Италија.

Останатите осминафинални натпревари се играат во текот на денешниот ден.