Црна Гора намерно загуби и закажа дуел со Грција во четвртфиналето!?

Српските медиуми се преполни со обвинувања кон црногорските ватерполисти, кои загубија на убедлив начин на последниот настап на Олимписките игри.

Србија прослави победа со убедливи 13-6 и закажа дуел со Италија. Црногорците, пак, со овој неуспех ќе играат против Грција, која изненадувачки го освои првото место во другата група.

Четвртфинални парови во ватерполо:

  • Србија - Италија
  • Грција - Црна Гора
  • Унгарија - Хрватска
  • Шпанија - САД

Четвртфиналињата се закажани за четврти август, а последните мечеви на ватерполо турнирот во Токио ќе се одржат на шести, односно осми август.