Американската женска ватерполо селекција ја „потопи“ Италија за златен медал

Женската ватерполо репрезентација на САД го освои златниот медал на Олимписките игри во Рио Де Жанеиро, откако во финалето ја совлада Италија со 12-5. 

Меги Стефенс со 17 гола е прв стрелец на турнирот, а Русија го освои бронзениот медал со победата од 7-6 по изведување на пенали, откако во регуларниот тек заврши 12-12.

Утре во машкото финале на турнирот ќе се сретнат Србија против Хрватска, која го брани трофејот од пред четири години во Лондон.