Трансфери | Transferi

СРЕ, 31 јануари 2024

10:38
Бешикташ
Бешикташ по шест месеци сака да се ослободи од Ребиќ

Турскиот великан Бешикташ по само шест месеци сака да се одлободи од проблематичниот Анте Ребиќ. Хрватот кој минатото лето дојде бесплатно од Милан има висок договор, не покажа ништо освен недисциплина во Турција и поради тоа е на излезните врати на клубот.

Шпекулација
9:57
Позајмица
Саутемптон Јувентус
Јувентус е пред потпис со Карлос Алкараз

Јувентус договори засилување за средината од теренот од Англија. Карлор Алкараз го менува Саутемптон со Торино и ќе настапува како позајмен во Јуве до крајот на сезоната. „Старата дама“ ќе ја плати позајмицата, а ќе има опција за откуп на договорот на Аргентинецот. Целосната зделка е околу 40 милиони евра.

Напредна фаза
9:05
Бесплатно
Валенсија Атлетико Мадрид
Атлетико Мадрид ја засилува одбраната со Габриел Паулиста

Атлетико Мадрид ја засилува одбраната со Габриел Паулиста. Овој дефанзивец го раскина договорот со Валенсија и доаѓа како слободен играч во Мадрид. Веќе е постигнат договор меѓу сите страни и останува да се потпишат уште документите.

Напредна фаза

ВТО, 30 јануари 2024

22:38
Реал Мадрид
Реал и Модриќ размислуваат за прекин на соработката

Доаѓа денот кога Лука Модриќ ќе замине од Реал Мадрид и кариерата најверојатно ќе ја продолжи во Саудиска Арабија, јавуваат шпанските медиуми. 

Мадридскиот „АС“ пишува дека „Хрватот веќе ги пакува куферите“ и веројатно ќе замине во Ал-Хилал од Ријад, кој е подготвен да му плати на Реал Мадрид 10 милиони евра за предвремен раскин на договорот. 

Иако се очекуваше да се задржи во Мадрид до крајот на сезоната, сепак Модриќ би можел до крајот на јануарскиот рок да ја промени средината, затоа што сѐ почесто е на клупата за резерви и сака да одигра барем уште две сезони на високо ниво. Минатата година повторно беше еден од најдобите кај „кралевите“, но оваа сезона го загуби првотимскиот статус и влегуваше од клупата на дури 17 натпревари. 

Шпекулација
21:44
Шахтјор
Судаков парафира нов договор со Шахтјор со огромна откупна клаузула

Георги Судаков беше на мета на бројни клубови ширум Европа, ама се реши да парафира нов договор со Шахтјор. Офанзивниот играч за врска се обврза на соработка до 2029 година, а во договорот има откупна клаузула од 100 милиони евра.

Финализиран
21:35
Ал-Итихад
Безброј дилеми за иднината на Бензема

Во следните 24 часа завршува преодниот рок во Саудиска Арабија. Оваа информација можеби и немаше да биде толку важна, ако не се работеше за една од најголемите ѕвезди во лигата, Карим Бензема. 

Французинот долго време се поврзуваше со враќање назад во Европа и се очекуваше да потпише за некој од гигантите на стариот континент, но времето полека изминува и конечната одлука светот ќе ја дознае многу наскоро. Извонредниот голгетер изјави дека не е среќен во Саудиска Арабија и се очекуваше да замине од Ал-Итихад, но како наближува часот, се чини дека клубот нема да го продаде ако не пронајде соодветна замена. 

Шпекулација
21:00
Позајмица
Вест Хем Лион
Бенрама до крајот на сезоната позајмен во Лион

Саид Бенрама до крајот на сезоната ќе игра како позајмен во редовите на Лион од Вест Хем. Во договорот е вметната клаузула според која Франзуците смеат да го откупат играчот ако имаат желба.

Напредна фаза
20:05
Беласица Кожуф
Кожуф го промовира младиот Васко Коцев

Васко Коцев од Беласица се пресели појужно и ќе игра за Кожуф. 22-годишниот офанзивец по две ипол години години замина од струмичкиот тим и ќе го разигрува клубот од Гевгелија.

Финализиран
19:33
ВСНК Вараждин Бохум
Бохум се пофали со потписот на Елези

Агон Елези и официјално е нов член на бундеслигашот Бохум. Повремениот македонски репрезентативец имаше забележителни настапи во хрватскиот Вараждин, по што го привлече вниманието на тимот кој се бори за опстанок во елитното германско друштво. 

22-годишниот играч од средниот ред настапи на 52 натпревари за Вараждин и постигна шест гола, а веќе запиша и два настапи за македонската фудбалска репрезентација. Селекторот Милевски му даде шанса да настапи и против големата Италија во Рим, каде одигра 63 минути. 

Финализиран
19:02
Ѓургарден Барселона
Голем шведски талент потпиша за Барса

Барселона го потврди доаѓањето на големиот шведски талент, Лукас Бергвал. 17-годишниот играч од средниот ред ќе потпише договор со каталонскиот гигант, но ќе се приклучи на новите соиграчи по истекот на тековната сезона. 

Барса ќе му исплати на Ѓургарден сума од седум милиони евра, а во договорот се предвидени и уште три милиони кои ќе зависат од учинокот на играчот. Бергвал летово најпрво ќе се приклучи на вториот тим на Барселона, но веднаш ќе добие шанса и во сениорската конкуренција. 

Финализиран
18:37
Севиља Ал-Шабаб С. Арабија
Ракитиќ претставен во Ал-Шабаб

Иван Ракитиќ замина од Севиља и официјално е нов играч на саудискиот клуб, Ал-Шабаб. 

Искусниот Хрват пристигнува во новата средина, каде се очекува да биде големо засилување, а јавноста засега не доби никакви детали околу финансискиот дел во договорот. Шпанските медиуми пишуваат дека Ракитиќ ќе заработува најмалку дупло повеќе од она што го добиваше во Севиља, но сето тоа останува во доменот на шпекулациите. 

35-годишникот најверојатно ќе потпише двегодишен договор, со можност за продолжувањена соработката за уште една сезона. Саудискиот клуб го изрази своето задоволство од трансферот, кој го нарече „еден од најкрупните во историјата“.

Финализиран
18:01
Црвена Звезда
Црвена Звезда негира дека не го исплаќа Бахар

Барак Бахар поднесе тужба противЦрвена Звезда и побара милионска отштета по отказот во ноември минатата година.

Претседателот на Црвена Звезда, Светозар Мијаиловиќ негираше такви обврски на клубто.

„Црвена Звезда не му должи ниту евро на Бахар. Законите на ФИФА се јасни, клубот кој го отпуштил тренерот има обврска да му плаќа сè додека тој не потпише за друг тим. Тоа редовно го правиме“, вели Мијаиловиќ.

Шпекулација
17:22
Гранада Баерн Минхен
Баерн сака порано да го доведе Брајан Сарагоза во Минхен

Повредата на Кингсли Коман, за кого сезоната е завршена ги поремети плановите на Баерн Минхен. Првакот на Германија ја исконтактирал Гранда и сака порано од потпишаното да го доведе Брајан Сарагоза во Минхен. Сепак, Шпанците не се многу расположени за ваква трансфер-операција 

Преговори
16:45
Удинезе Наполи
Пропадна трансферот на Нехуен Перез во Наполи

Пропадна трансферот на аргентинскиот дефанзивец Нехуен Перез. Иако се очекуваше Удинезе и Наполи да се договорат за позајмица или перманентен трансфер, сепак првакот на Италија се повлече во последен момент и трансферот е одложен најмалку до јуни.

Шпекулација
16:04
Јувентус Атлетико Мадрид
Кин не ги мина лекарските прегледи, блокиран трансферот во Мадрид

Италијанскиот напаѓач Моизе Кин не ги мина лекарските прегледи и веројатно нема да потпише за Атлетико Мадрид. Ако нешто радикално не се смени во текот на денот, Кин ќе се врати во Јуве и ќе остане во Торино до крајот на сезоната. 

Шпекулација
15:26
ПСЖ Баер Леверкузен
Чаби Алонсо со понуда за Асенсио да дојде во Леверкузен

Шпанецот Maрко Асенсио би можел да го напушти Пари Сен Жермен во финишот од преодниот рок. Чаби Алонсо го контактирал сонародникот и му понудил место во својата екипа со која се бори за титулата во Бундеслигата. Зимскиот преоден рок завршува со крајот на месец јануари. 

Понуда
14:55
12.000.000 €
Велез Сарсфилд Болоња
Болоња го засили нападот со млад Аргентинец

Болоња доведе второ засилување по Михајло Илиќ од Партизан. Нов играч на тимот на Мота е Сантијаго Кастро. 19-годишниот напаѓач доаѓа од аргентински Велез за 12 милиони евра.

Финализиран
14:18
8.000.000 €
Хакен Гент
Хакен и Гент склучија историска зделка

Шведски Хакен ја комплетира најголемата продажба во клупската историја. Момоду Сонко се пресели од Хакен во редовите на белгиски Гент, а за оваа зделка клубот од Шведска ќе добие околу осум милиони евра. Ова е рекордна продажба за Хакен во историјата.

Финализиран
13:51
Бесплатно
Гостивар Брегалница Штип
Брегалница го промовира Ремзифаик Селмани

Штипска Брегалница промовира уште еден новитет за втората полусезона во ПМФЛ и веројатно битката за опстанок. Новајлија во тимот на Горан Здравков е Ремзифаик Селмани. 26-годишниот напаѓач доаѓа во Брегалница по една полусезона во Гостивар за кој одигра девет натпревари во прволигашкото друштво и даде два гола со една асистенција.

Финализиран
13:27
Вардар
Михајло Милосавиќ замина од Вардар

Српскиот офанзивен играч за врска Михајло Милосавиќ заминува од таборот на Вардар. 19-годишникот мина една полусезона во Вардар, одигра 14 натпревари, даде четири гола и подели две асистенции. Клубот му се заблагодари на Милосавиќ за одиграното во „црвено-црниот“ дрес.

Финализиран
12:55
Милан
Конте налето го презема Милан?

Неколку италијански новинари од областа Ломбардија доцна синоќа објавија дека Антонио Конте од следната сезона го презема тренерското столче на Милан. По доаѓањето на Златан Ибрахимовиќ на позиција во клубот, одново почнаа поврзувањата на славниот тренер со „росонерите“. Според новинарот на „Телеломбардија“, Ибра веќе го убедил Конте да го преземе клубот налето.

Шпекулација
12:14
250.000 €
Адана Демирспор Емполи
Емполи го купи Мбаје Нианг од Адана

Мбаје Нианг се враќа во Серија А, откако Емполи го откупи неговиот договор од Адана Демирспор за 250.000 евра. Сенегалскиот напаѓач кој порано настапуваше за Милан, Џенова и Торино доаѓа во Емполи на шестмесечен договор, со опција за продолжување.

Финализиран
11:32
Ѓургарден Барселона
Тотенхем се вклучи во трката за Бергвал

Тотенхем се вмеша во тркатта за младиот Лукас Бергвал. Шведскиот талент долго е на метата на Барселона, а се зборуваше дека трансферот е пред реализација. Сепак, тука во приказната се вмеша Тотенхем, додека шанса од сенка чека и Ајнтрахт Франкфурт.

Шпекулација
10:56
Барселона
Серхи Роберто нема да добие нов договор со матичниот клуб

Серхи Роберто ќе ја напушти Барса ова лето, ишуваат каталонските весници. 31-годишниот поливалентен фудбалер бил подготвен да остане во тимот уште една година и за тоа разговарал со Чави, кој сакаше да го задржи играчот во составот.

Сепак, по најавата на Чави за заминување од Барселона, раководството на клубот одлучи да не го продолжи договорот со играчот.

Шпекулација
10:29
ВСНК Вараждин Бохум
Бохум ќе биде новиот клуб на репрезентативецот Елези

Според пишувањата на хрватските медиуми Агон Елези се наоѓа пред потпис со бундеслигашот Бохум.

Фудбалерот на Вараждин преговарал со Клагенфурт од Австрија, но дошла понуата од Бохум и плановите се сменија. 22-годишниот македонски фудбалер се договорил со клубот кој моментално е класифициран на четиринаесеттото место во Бундеслигата.

Само лекарсаките прегледи го делат Елези од реализација на трансферот.

Напредна фаза
9:59
Фиорентина Јувентус
Јуве се распрашува за ветеранот Бонавентура

Јувентус покажува сериозен интерес за ветеарот Џакомо Бонавентура од Фиорентина.

35-годишниот играч за врска игра одлично оваа сезона, па клубот од Торино верува дека би бил од голема помош за засилување на средниот ред во битката за скудетото.

Преговори
9:12
Хетафе
Шпанските гиганти го сакаат Мејсон Гринвуд

Барселона и Атлетико Мадрид покажуваат силен интерес за Мејсон Гринвуд кој оваа сезона игра на позајмица во Гетафе.

Гринвуд оваа сезона игра одлично во Гетафе и го привлече вниманието на многу клубови, па трансфер во Мадрид или Барселона нема да биде изненадување. 

Шпекулација
8:28
1 €
Јувентус Евертон
Тимоти Веа одби позајмица во Евертон

Фудбалерот на Јувентус, Тимоти Веа, ја одби понудата да премине на позајмица во екипата на Евертон.

Американецот во текот на летото го напушти францускиот Лил и за 11 милиони евра се пресели кај „старата дама“. Веа за екипата од Торино одигра 19 натпревари на кои постигна еден гол и една асистенција.

Шпекулација

ПОН, 29 јануари 2024

23:05
ПСЖ
ПСЖ не го пушта Марко Асенсио

Иако се зборуваше дека Марко Асенсио може да замине од Пари Сен Жермен, сепак до тоа нема да дојде во јануари. Парижани гарантираат дека Шпанецот останува во нивните редови.

22:15
Милан
Милан и Антонио Конте имаат договор за налето?

Италијанскиот новинар Лука Момблано открива дека Милан има усен договор со Антонио Конте за следната сезона. Наводно, Златан Ибрахимовиќ веќе имал разговор со стручњакот и двајцата се согласиле за соработка од лето. Сепак, оваа информација засега ја немаат потврдено останатите италијански медиуми.

Шпекулација
21:37
Салернитана
Боатенг пред целосен договор со Салернитана

Жером Боатенг е пред потпис со италијанскиот прволигаш Салернитана. 35-годишниот дефазивец мина една полусезона без клуб откако во јули замина од Лион, а се поврзуваше со неколку други клубови. Боатенг ќе парафира договор до јуни, а ќе има опција за продолжување ако двете страни се задоволни.

Напредна фаза
20:41
Позајмица
Палмеирас Јувентус
Јувентус договори талентиран стопер од Палмеирас

Јувентус ќе ја засили одбраната со Педро Фелипе од редовите на Палмеирас. Младото момче родено во 2004 година доаѓа на позајмица со опција за откуп на два милиони евра. Се очекува веќе во вторник Фелипе да слета во Торино на потпис.

Напредна фаза
20:00
Позајмица
Олимпик Марсеј Џенова
Џенова доведува уште еден играч од Марсеј

Џенова и Олимпик Марсеј се близу до договор за трансферот на Витиња. Станува збор за позајмица со опција за откуп поставена на 25 милиони евра. Останува да се завршат уште финалните детали за зделката.

Напредна фаза
19:31
Ханза Росток Гостивар
Гостивар ја засили дефанзивата со играч од Ханза Рошток

Нов член на гостиварчани е Томас Меизнер кој доаѓа директно од Германија, од редовите на Ханза Рошток. Станува збор за 32-годишен стопер со големи искуство. Освен во Ханза, Меизнер играше три сезони и во холандската Ередивизие за екипите на Вилем и Ден Хаг, а беше дел и од Пушкаш Академија, Дуизбург и вторите тимови на Борусија Дортмунд и Мајнц. 

Финализиран
18:58
9.000.000 €
Барселона Ленс
Ленс тргна по млад стопер на Барселона

Ленс испрати понуда за позајмица 19-годишниот стопер на Барселона, Мик Фаје, како и задолжителен откуп во висина од девет милиони евра. Сепак, каталонскиот гигант кој го доведе дефанзивецот минатото лето од хрватската трета лига, не планира да го продаде така лесно.

Понуда
18:13
Еуромилк Горно Лисиче
Еуромилк Горно Лисиче доведе четири големи засилувања

Поранешниот македонски прволигаш Еуромилк Горно Лисиче доведе неколку големи засилувања во трката за враќање во ВМФЛ. Нови членови на скопскиот клуб се Филип Петковски, Стојан Стојчевски, Роберт Митев и Леонид Филиповски.

Финализиран
17:25
Тотенхем
Хојбјерг останува во Тотенхем барем до лето

Пјер Емил Хојбјерг останува во Тотенхем барем до крајот на сезоната. За дефанзивниот играч за врска имаше интерес и шпекулации кои го поврзуваа со неколку клубови, меѓутоа Тотенхем одби неколку понуди за позајмица.

16:53
1 €
Фиорентина Хајдук Сплит
Хајдук го претстави Брекало од Фиорентина

Хајдук Сплит го позајми Јосип Брекало од Фиорентина. Брекало ќе игра на шестмесечна позајмица во Сплит, откако претходно му пропадна обидот за преселба во Динамо Загреб.

Хајдук за позајмицата на Брекало ќе плати 100.000 евра.

Финализиран
16:28
Барселона
Серхи Роберто нема да добие нов договор во Барселона

Серхи Роберто ќе ja напушти налето, пренесуваат шпанските медиуми.

31-годишниот Шпанец бил подготвен да остане во тимот уште една година и за тоа разговарал со, кој сакал да го задржи играчот во тимот. Откако Чави објави дека решил да си замине на крајот на сезоната, управата на клубот одлучи да не го продолжи договорот со играчот.

Преговори
15:59
Баер Леверкузен
Сите европски гиганти го сакаат Чаби Алонсо за свој нов тренер

Манчестер Сити, Баерн Минхен, Реал Мадрид и Ливерпул го следат главниот тренер на Баер Леверкузен, Чаби Алонсо, пренесуваат британските медиуми.

„Граѓаните“ го гледаат шпанскиот тренер во случај Пеп Гвардиола да не го продолжи договорот, кој истекува следното лето. Претходно беше објавено дека Чаби Алонсо е главен кандидат да го замени Јирген Клоп во Ливерпул. 

Шпекулација
15:24
Њукасл Јунајтед ПСЖ
Од ПСЖ убедени дека Бруно Гимараеш ќе им се пруклучи ова лето

Пари Сен Жермен е уверен дека ќе успее да го ангажира играчот од средниот ред на Њукасл Јунајтед, Бруно Гимараеш следното лето.

Од Њукасл веќе признаа дека можеби ќе треба да продадат некои од своите ѕвезди за да се усогласат со правилата за финансиски фер-плеј. „Мирор“ сега пренесува дека веќе биле водени разговори со агентите на Бразилецот, кој неодамна отпатува во Париз.

Гимараеш има ослободителна клаузула од сто милиони фунти.

Шпекулација
14:45
50.000.000 €
Астон Вила Тотенхем
Баерн и Тотенхем водат битка за ѕвездата на Астон Вила

Баерн Минхен и Тотенхем се меѓу водечките кандидати за потписот на Џејкоб Ремзи, офанзивниот играч за врска на Астон Вила за кого клубот од Бирмингем бара 50 милиони фунти.

Шпекулација
14:32
Њукасл Јунајтед
Њукасл го продолжи договорот со својот „бисер“

Клупското дете Луис Мајли го продолжи договорот со Њукасл. На официјалниот клупски сајт се уште не е објавен датумот до кој ќе трае новата соработка, само се навести дека договорот со 17-годишниот фудбалер е долгорочен.

Финализиран
13:56
Позајмица
Манчестер Јунајтед Гранада
Пелистери пред преселба во Шпанија

Доколку Ерик Тен Хаг, кој се уште не се изјаснил, нема замерки, Факундо Пелистри ќе замине на позајмица во Гранада. Уругваецот се согласил да се пресели во Шпанија, клубовите имаат конечен договор, единствено што недостасува е тренерот на Манчестер Јунајтед да даде согласност.

Напредна фаза
13:46
Манчестер Јунајтед
Касемиро не мрда од „Олд Трафорд“

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Бразилецот Касемиро демантираше дека играчката кариера ќе ја продолжи во Ал-Наср и потврди дека е среќен во тимот од „Олд Трафорд“.

„Среќен сум во Јунајтед. Сакам да останам тука...“

Финализиран
12:32
Позајмица
Атлетико Мадрид Фенербахче
Фенер ја засили одбраната со Сојунџу

Фенербахче има ново оружје за продолжување на атакот на титулата турски шампион, на која чека цела деценија. Чаглар Сојунџу пристигна на позајмица од Атлетико Мадрид.

Финализиран
11:51
Њукасл Јунајтед Баерн Минхен
Трипие останува во Њукасл

Киеран Трипие се споменуваше како засилување на Баерн Минхен оваа зима, но Њукасл не се согласи на понудата на Баварците од петнаесет милиони евра за нивниот капитен.

„Готово е. Посветен сум на Њукасл“

Финализиран
11:05
Позајмица
РБ Лајпциг Рома
Анхелињо позајмен на Рома

Шпанскиот дефанзивец и дете на Манчестер Сити Анхелино првиот дел од сезоната го мина во Галатасарај како позајмен играч од РБ Лајпциг, а сега ќе замине на позајмица во Рома, пренесува Фабрицио Романо. Рома ќе има и право на откуп во износ од шест милиони евра.

Финализиран
10:40
Позајмица
Арсенал Милан
Милан носи дефанзивец од Арсенал

Полскиот дефанзивец на Арсенал, Јакуб Кивиор би можел од Премиер лигата да се пресели во Серија А, бидејќи Милан е во преговори со лондонскиот клуб.

Преговори
10:12
Арсенал
Артета го напушта Арсенал по крајот на сезоната?

Дали е ова крај на една ера во европскиот фудбал? На крајот од сезоната Јирген Клоп ќе го напушти Ливерпул, Чави Хернандез си заминува од Барселона, а по истиот пат би можел да тргне и менаџерот на Арсенал. Шпанска „Марка“ наведува дека Микел Артета би можел да ја напушти клупата на „топџиите“ на крајот од сезоната.

Шпекулација