Трансфери | Transferi

СРЕ, 1 септември 2021

23:09
30.000.000 €
Рен Реал Мадрид
Од Рен жалат што не заработија повеќе за Камавинга

Реал Мадрид вчера го доведе Едуардо Камавинга од Рен.

За сума од околу триесет милиони евра младиот фудбалер замина во Шпанија, а од клубот од Бретања жалат што не заработија повеќе на фудбалерот. 

„Операцијата се случи многу брзо. Сакавме повеќе да заработиме на Едуардо. Конечната сума на крајот зависи од повеќе фактори“, изјави спортскиот директор на Рен, Флориен Морис.

Финализиран
22:21
Позајмица
Атлетико Мадрид Челзи
Саул: Заминав од Атлетико бидејќи играв на погрешна позиција

Саул Нигез синоќа го реализира трансферот во Челси. Саул оваа сезона ќе ја игра како позајмен фудбалер, а по завршувањето на сезоната, Челзи за скоро 40 милиони евра ќе треба да го откупи неговиот договор.

Шпанецот објасни зошто ја донел одлуката да си замине. 

„Единствен проблем во Атлетико беше што не играв на мојата позиција. Мојата глава не можеше да ја прифати новата улога. Во Челзи ми ветија дека ќе играм на својата позиција, затоа ја донесов одлуката да заминам од Атлетико“, рече Саул.

Финализиран
21:44
Барселона
Пјаниќ заминува во Турција или во Русија?

Миралем Пјаниќ во наредните денови чека понуди од клубовите во Турција и Русија, каде што уште не е затворен трансфер пазарот. Ова е единствената можност за Пјаниќ да игра оваа сезона, бидејќи е надвор од плановите на тренерот на Барселона, Роналд Куман.

Финализиран
20:53
Комо
Вилшер ќе тренира со екипата на Комо

Англискиот фудбалер остана без екипа на крајот од преодниот рок. На крај ја прифати понудата и ќе тренира заедно со фудбалерите на Комо.

19:30
Јувентус
Алегри лут на управата: „Вака не се договоривме“

Масимилиjано Алегри е незадоволен како претседателот на Јувентус, Андреа Ањели и спортскиот директор Керубини го одработиле преодниот рок.

„Вака не се договоривме“, биле зборовите на Алегри, според весникот „Месиџеро“.

Шпекулација
18:36
Борусија Дортмунд Манчестер Јунајтед
Халанд е приоритет на Јунајтед во зимскиот период

Манчестер Јунајтед веќе резмислува на следниот трансфер период. Ерлинг Халанд ќе биде приоритет за „црвените ѓаволи“.

Шпекулација
18:22
Тројца фудбалери на Рома одбиваат да си заминат, иако Мурињо не смета на нив

Нзонзи, Фацио и Сантон не се во плановите на Мурињо во Рома и тренираат одделно од екипата. Хавиер Пасторе го напушти клубот, додека споменатите тројца се уште се во Рома.

Нзонзи ги одби понудите на Монпелје и Бордо, Сантон не сакаше да се пресели во Венеција, додека Фацио го одби Кадиз.

Финализиран
18:01
Барселона
Ансу Фати е новата десетка на Барселона!

По заминувањето на Лионел Меси, Барселона ја претстави својата нова „десетка“.

Дресот со број десет во иднина ќе стои на грбот на младата ѕвезда на каталонскиот тим Ансу Фати, кој на еден начин ќе стане наследник на Лионел Меси. 

Финализиран
17:31
Тотенхем
Кејн вели дека има чиста совест по пропаднатиот трансфер во Сити

Најдобриот фудбалер на Тотенхем вели дека има чиста совест по нереализираниот трансфер во Манчестер Сити.

„И претходно реков дека навивачите имаат право на свое мислење. Но, очигледно е дека понекогаш тие не ја сфаќаат целата приказна за она што се случува. Можам само да кажам дека од моја гледна точка, имам чиста совест и единственото нешто што треба да направам е да продолжам да го правам она што отсекогаш го правев“, рече Кејн за „Би -Би -Си“.

16:53
Шкендија
Жоу нов фудбалер на Шкендија

Македонскиот фудбалски шампион Шкендија претстави уште едно ново име и средниот ред го засили со 24-годишниот Џеси Гуера Жоу.

Камерунецот со клубот од Тетово потпиша едногодишен договор, со можност за продолжување на уште една година. Жоу не го криеше задоволството што потпиша за Шкендија и истакна дека едвај чека да заигра пред тетовската публика.

Финализиран
16:42
Трансферите завршија, на ред се слободните фудбалери

Серж Орие (28), Давид Луиз (34), Франк Рибери (38), Елијаким Мангала (30), Себастијан Џовинко (32), Матео Мусакио (31), Хавиер Пасторе (32), Фернандо Љоренте (36), Марко Пароло (36), Серхио Ромеро (34), Марио Манџукиќ (35) се меѓу најзвучните имиња кои сè уште се без ангажман.

Меѓу фудбалерите кои по први септември останаа без клуб има и еден сегашен и двајца поранешни репрезентативци на Македонија. Стефан Спировски се раздели со АЕК Ларнака и е во потрага по нова средина, а без клубови се и офанзивците Ферхан Хасани и Мирко Ивановски.

16:35
Позајмица
Рома Шефилд Јунајтед
Првиот голман на шведската репрезентација потпиша во Чемпионшип

Првиот голман на шведската репрезентација, Робин Олсен во новата сезона ќе брани во Чемпионшип. Рома го позајми Олсен во Шефилд Јунајтед, откако клубот од „вечниот“ град го доведе Руи Патрисио.

Финализиран
16:22
Бесплатно
Фиорентина Каљари
Каљари е новиот клуб на ветеранот Касерес

Уругвајскиот ветеран Мартин Касерес има нов клуб во Серија. По истекот на договор со Фиорентина, 34-годишниот дефазивец се договори со Каљари и стави потпис на едногодишен договор со клубот од Сардинија. 

Финализиран
15:59
Манчестер Сити
Едерсон останува во Сити до 2026

По само еден ден од завршувањето на летниот трансфер период, екипата на Манчестер Сити заврши голема работа и долгорочно го затвори прашањето на голманската позиција.

Бразилскиот голман Едерсон го продолжи договорот со англискиот шампион до јуни 2026 година, денес потврди клубот од „Итихад“.

Финализиран
15:29
Позајмица
Барселона Атлетико Мадрид
Гризман: Дадов сè за овој дрес

Гризман не ја напушта Барса во вистинска смисла на зборот, затоа што следната сезона ќе биде позајмен во Атлетико, а „јорганџиите“ имаат опција да го купат за 40 милиони евра. 

„Ве поздравувам и ви благодарам за вашата љубов. Дадов сè за овој дрес, бев во овој голем клуб и жал ми е што повеќе не можев да уживам да играм за вас додека сте на трибините, но горд сум што бев еден од вас“, напиша Антоан Гризман.

Финализиран
15:13
Ливерпул
Клоп објасни зошто касата на Ливерпул беше „затворена“ ова лето

Јирген Клоп објасни зошто касата на Ливерпул беше „затворена“ ова лето.

„Тоа што се случи во претходната сезона е минато. Сега играчите се здрави и на располагање имаме 25 фудбалери кои се желни за докажување. Вративме неколку играчи од позајмица што се покажа како одличен потег. Со Конате се договоривме порано, како поддршка на Ван Дајк и Матип кои заздравија од повредите. Немаше потреба да се купуваат играчи, нашиот медицински тим направи одлично работа“, рече Клоп.

14:51
70.000.000 €
Манчестер Јунајтед
Трите засилувања на Јунјатед ќе заработат ПЕТ пати повеќе од сите фудбалери на Брентфорд

Манчестер Јунајтед доведе значителни засилувања ова лето, Џејдон Санчо за 85 милиони евра, Кристијано Роналдо за 23, и Рафаел Варан за 41 милион евра, а за тројцата ќе издвојува по 70 милиони евра годишно за плати. 

За ситуацијата да биде појасна, се наведува дека износот што им се доделува на Варан, Роналдо и Санчо е поголем од годишната распределба за плати во Лестер или Вест Хем, односно е точно пет пати поголем од оној што ќе го издвои Брентфорд за плати на сите 25 фудбалери.

 

14:28
Џенова
Прециози најави продажба на Џенова

Енрико Прециози потврди дека е во сериозни преговори за продажба на Џенова.

„Заморен сум од ситуацијата и мислам дека е време да заминам. Сепак, нема да му го оставам на клубот на некој кој не е подготвен за предизвикот“, рече Прецизи.

Овој италијански бизнисмен е сопственик на Џенова од 2003 година.

 

 

14:19
Позајмица
Манчестер Јунајтед Евертон
Солскјер го блокирал трансферот на Ван де Бек во Евертон

Агентот на Дони ван де Бек го обвини Манчестер Јунајтед дека го блокирал трансферот на неговиот клиент. Ван де Бек беше поврзуван со трансфер во Евертон, но Солскјер го стипирал трансферот. Агентот Гвидо Алберс објасни дека Дони сака да игра редовно и дека не е задоволен од статусот.

Шпекулација
13:53
Англичаните пак најголеми трошачи

Клубовите од англиската Премиер лига одново потрошија повеќе од една милијарда фунти за доведување на нови фудбалери во летниот преоден рок, но вкупните трошоци се намалија, втора година по ред.    

Преодниот рок траеше од 9 јуни до 31 август, а премиерлигашите потрошија1,1 милијарда фунти, денеска објави „Би -Би -Си“. Овој расход е 11 проценти помал од минатата година (1,3 милијарди фунти), а е пад од девет проценти во споредба со 2019 година.

Финализиран
13:02
Барселона
Барселона и официјално има нова „десетка“

Бројот кој долги години го носеше првата ѕвезда Лионел Меси, остана празен по неговото заминување ова лето. Иако се шпекулираше дека Барселона сака да доведе замена за него, до такво нешто не дојде. Сега, клубот ги потврди новите броеви, а нова „десетка“ е Ансу Фати. 

12:22
Позајмица
Три младинскии репрезентативци дојдоа на позајмица во Македонија ЃП

Македонија Ѓорче Петров го засили ростерот за претстојната сезона во Првата македонска фудбалска лига - ПМФЛ. Во таборот на Александар Таневски пристигнаа тројца млади фудбалери, кои доаѓаат на позајмици од странство. 

Марио Крстовски, кој летово прејде од Академија Пандев во Зрињски од Мостар, ќе ја мине сезоната во Ѓорче Петров. Слична судбина има и Марио Младеновски, кој откако не се наметна во бугарскиот Ботев Пловдив, се враќа во ПМФЛ како позајмен меѓу „лавовите“. 

Исто така, Македонија ЃП во своите редови, на позајмица го врати и Сефер Емини. Фудбалерот кој минатата година замина во руски Акрон, ќе настапува во „старото јато“ во оваа сезона. 

Финализиран
11:45
ПСЖ Спортинг
Сарабија: Едвај чекам да го облечам зелено-белиот дрес

Пабло Сарабија беше прекуброен во Париз, па реши да прифати да игра на позајмица во Спортинг од Лисабон. Следната сезона Шпанецот ќе се натпреварува во португалското првенство, а на социјалните мрежи го изнесе своето мислење. 

„Навистина сум среќен за трансферот во Спортинг. Едвај чекам да го облечам зелено-белиот дрес на клубот“, напиша Сарабија. 

11:01
Салернитана
Катарски шеик ја купува Салернитана

Шеикот Амна Ал-Тани сака да го купи италијанскиот прволигаш Салернитана. Според законот во Италија не дозволено е еден човек да има два клуба во Серија А, а во овој момент тоа е случај со Клаудио Лотито кој е газда и на Лацио.

Амна Ал-тани, кој е роднина на претседателот на ПСЖ, Насер Ал Келаифи, во неделата го следеше натпреварот Салернитана - Рома. 

Напредна фаза
10:47
Бесплатно
Лион
Боатенг се сели во Лион

Жером Боатенг е пред нов ангажман, откако замина од Баерн Минхен. Искусниот стопер мина дел од медицинските прегледи во Лион, а се очекува денес да го комплетира трансферот. Боатенг ќе парафира двегодишен договор и во текот на денот ќе стане нов член на Лион.

Напредна фаза
10:22
Бесплатно
Фиорентина Верона
Рибери пронајде нов ангажман во Серија А

Франк Рибери ќе се врати во Серија А. 38-годишниот Французин постигнал договор со Верона и соработката наскоро треба да биде официјализирана. Ветеранот е слободен агент и затоа трансферот може да се реализира и по завршувањето на преодниот рок. 

Напредна фаза
10:06
Сампдорија Селта Виго
Селта го врати Колумбиецот Муриљо од Сампдорија

По едногодишна позајмица во Сампдорија, дефанзивецот од Колумбија, Џејсон Муриљо се врати во Селта Виго. Ветеранот, кој беше праќан на позајмици во Валенсија и Барселона, сега ќе се обиде да се наметне кај тренерот на Селта, Кудет. 

Финализиран
9:44
Сантос Лагуна Њукасл Јунајтед
Њукасл доведе млад мексикански напаѓач

Младиот 19-годишен Сантијаго Муњоз е нов член на Њукасл. Мексиканскиот интернационалец доаѓа од Сантос Лагуна и ќе се бори за место во тимот на „Сент Џејмс Парк“.

Финализиран
9:23
10.000.000 €
Верона Лацио
Ајнтрахт не го пушти Костиќ, па Лацио го купи Закањи од Верона

Откако не успеа да го донесат Филип Костиќ од Ајнтграхт, челниците на Лацио го активираа „планот Б“. Нов член на римскиот клуб е Матиа Закањи од Верона за десет милиони евра. 

Финализиран
8:54
Шалке 04 Мајорка
Американецот Хоп е замена за Трајковски во Мајорка

Заминувањето на Александар Трајковски од Мајорка го принуди клубот од Балеарските острови да се врати на трансфер пазарот и да доведе нов напаѓач. Нов член на овој клуб е Американецот Метју Хоп, кој доаѓа од второлигашот Шалке 04. 

Финализиран
8:26
Валенсија
Хелдер Коста и Хуго Дуро потпишаа за Валенсија

На крајот од летниот преоден рок Валенсија доведе две засилувања. Од Лидс Јунајтед на „Местаља“ доаѓа Хелдер Коста, а од соседниот Хетафе простигна Хуго Дуро.

Финализиран
7:54
Украина Узбекистан
Шевченко ја презема узбекистанската репрезентација?

Легендата на украинскиот фудбал, Андриј Шевченко нема долго да остане без работа. По Европското првенство тој си замина од кормилото на националниот тим на истекот на договорот. Сега се отвора опција да ја преземе селекцијата на Узбекистан и Шевченко е пред потврден одговор. 

Напредна фаза
2:30
Гранада
Гранада доведе два јужноамерикански бека

Шпанскиот прволигаш Гранада обезбеди два нови бека во последните минути од летниот преоден рок. Нови членови на екипата која ја води Роберто Морено се Колумбиецот Сантијаго Ариас од Атлетико Мадрид и Серхио Ескудеро од Севиља. Двајцата доаѓаат во Гранада на позајмица од една сезона.

Финализиран
2:13
Тотенхем
Тотенхем расчисти со Серж Орие: Раскинат договорот со Африканецот

Фудбалерот од Брегот на слоновата коска, Серж Орие не е повеќе член на Тотенхем Хотспур. По купувањето на Емерсон Ројал од Барселона за 25 милиони евра, „петлите“ го раскинаа договорот со Африканецот, кој е слободен да си најде нов клуб и покрај завршувањето на преодниоот рок. 

Финализиран
1:46
Спортинг ПСЖ
ПСЖ доведе лев бек од Спортинг Лисабон

Левиот бек на Спортинг, Нуно Мендеш се сели во во Париз. Играчот имаше откупна клаузула од 45 милиони евра и ПСЖ се договори да го добие на позајмица, со задолжителна обрвска да плати приближна сума (се шпекулира за 40 милиони евра).

Финализиран
1:42
Позајмица
ПСЖ Спортинг
Сарабија позајмен од ПСЖ на првакот на Португалија

Пабло Сарабија е пратен на позајмица во клубот кој е шампион на Португалија - Спортинг Лисабон. Леонардо го убеди Сарабија да ја прифати понудата на Спортинг. Позајмицата е на една сезона, а деталите околу високата плата на Шпанецот не се познати за јавноста.

Финализиран
1:14
Бесплатно
Галатасарај Рајо Ваљекано
Радамел Фалкао нов соиграч на Столе Димитриевски!

Колумбиецот Радамел Фалкао е нов фудбалер на Рајо Ваљекано. Ветеранот се враќа во Мадрид, каде што освои многу трофеи во дресот на Атлетико Мадрид, но сега се обрвза на договор на две години со малиот клуб од областа Ваљекас, во близина на главниот шпански град.

Столе Димитриевски доби гол-машина за соиграч, откако во последните минути од преодниот рок, Галатасарај го раскина договорот со „Ел Тигре“ и тој се договори навреме испрати потпис на договорот со Рајо, кој неколку минути пред полноќ е верификуван во шпанската лига.

Финализиран
1:02
Официјализирани трансферите: Саул-Челзи, Гризман-Атлетико и Де Јонг-Барса

Шпанската фудбалска федерација направи преседан и заради временската разлика со Велика Британија и поврзаниот трофен трансфер на реалција Мадрид-Лондон-Барселона, во 00:45 часот ги регистрира двата трансфери на шпанските клубови.

Имено, на една минута пред истекот на рокот за пријава во Шпанија, а на еден час во Англија пристигна мејлот со позајмицата на Саул од Атлетико Мадрид во Челзи, со решена провизија за годишната плата од преку седум милиони евра на фудбалерот, која треба да му припадне на менаџерот.

Со одблокирањето на овој трансфер, шпанската лига дозволи регистграција на останатите два трансфери, кои исто така се позајмици. Гризман заврши од Атлетико во Барса на двегодишна позајмица, со права на откуп во 2023 година за 40 милиони евра. Местото на Французинот во Барселона ќе го заземе далеку поефтина опција, бидејќи Барса на позајмица го доби Лук Де Јонг од Севиља.

Финализиран
0:16
Пропаднаа трансферите на Саул, Де Јонг и Гризман

Саул се договори со Челзи, но заради клаузула во договорот, според која неговиот менаџер требаше да добие провизија, во последен момент трансферот пропадна. Барса и Атлетико се договорија за двегодишна позајмица на Гризман, со откуп за 40 милиони евра во 2023 година. Сепак, по пропаѓањето на трансферот на Саул, не се реализира ниту овој премин.

Исто така договорен беше и потписот на Лук Де Јонг од Севиља во Барселона, но и тој е блокиран и нема време да биде реализиран. Сите опции остануваат уште отворени за зимскиот преоден рок, кој се отвора во јануари 2022 година. 

Напредна фаза

ВТО, 31 август 2021

23:32
Позајмица
Арсенал Бетис
Бетис доведе супер-засилување: Потпиша со Хектор Белерин

Иако се најавуваше дека ќе се врати во Барселона, Хектор Балерин ќе го облече дресот на Бетис. Клубот од Севиља го официјализираше трансферот, но деталите не се познати за јавноста. Веројатно се работи за позајмица од лондонскиот клуб на Андалузијците. 

Финализиран
23:20
Позајмица
Интер Бенфика
Руи Коста го претстави Лазаро во Бенфика

Португалскиот гигант Бенфика донесе уште едно засилување на крајот од преодниот рок. Нов член на лисабонскиот клуб е австрискиот интернационалец Валентино Лазаро, кој доаѓа на позајмица од Интер. Клубот од Милано претходно го позајмуваше и на Борусија Менхенгладбах и на Њукасл Јунајтед.

Финализиран
23:15
Позајмица
Спартак Москва Вест Хем
Трет Чех пристигна во Вест Хем

Премиерлигашот Вест Хем станува чешка колонија. Нов член на клубот од Лондон е Алекс Крал, кој доаѓа на позајмица од Спартак Москва. Во екипата на Дејвид Мојс веќе се Чуфал и Соучек. 

Финализиран
22:49
Милан
Милан мисли на иднината, донесе млад плејмејкер и крило

Екипата на Милан не мирува во последниот ден од преодниот рок. „Росонерите“ потпишаа договори со двајца млади фудбалери кои ќе бидат од голема корист за клубот во иднината.

Нови играчи на Милан се Јасин Адли и Чака Траоре. Јасин Адли е плејмејкер, има 21 година и на „Сан Сиро“ доаѓа од тимот на Бордо, додека Чака Траоре е 16-годишно крило од Брегот на Слоновата Коска и доаѓа од Парма.

Финализиран
22:17
Позајмица
Барселона Атлетико Мадрид
Антоан Гризман се враќа „дома“ – потпиша за Атлетико Мадрид!

Уште еден голем трансфер „пукна“ пред самиот финиш на преодниот рок. Францускиот репрезентативец Антоан Гризман се врати во „старото јато“ во Шпанија. Французинот ќе игра во Атлетико Мадрид како позајмен до јуни 2022 година, а во позајмицата ќе има и откупна клаузула во висина од 40 милиони евра. Барселона ќе биде во голема загуба со Гризман, затоа што во 2019 година го плати 120 милиони евра.

Напредна фаза
22:08
Евертон
Саломон Рондон се договори со Евертон

Саломон Рондон е пред трансфер во Евертон. Напаѓачот последниот ангажман во Англија го имаше кога го носеше дресот на Њукасл, а потоа играше во Русија и во Кина.

Напредна фаза
21:55
РБ Лајпциг Барселона
Пропадна трансферот на Олмо во Барселона

Барселона и РБ Лајпциг не може да пронајдат заеднички јазик за Дани Олмо. Играчот останува и понатаму во бундеслигашот...

Шпекулација
21:33
30.000.000 €
Барселона Тотенхем
Барса заработи двојно на Емерсон

Емерсон Ројал си замина од Барселона и потпиша во Премиер лигата. Го купи Тотенхем за 30 милиони евра. А, Каталонците за него платија само 15 милиони евра... Договорот на играчот и „петлите“ е до 2026 година.

Финализиран
21:13
Позајмица
Ростов Горник
Давид Тошевски ќе игра со Подолски во Полска

Македонскиот репрезентативец Давид Тошевски има нов клуб и кариерата ќе ја продолжи во Полска.

Тошевски, кој има 20 години и игра во нападот, е во сопственост на рускиот премиерлигаш Ростов, меѓутоа нема простор за него во тимот и ќе бара минутажа на позајмица во Полска. Тошевски е нов член на Горник Забже.

Финализиран
20:50
Волфсбург Торино
Брекало е нов играч на Торино

Екипата на Торино се поднови со хрватскиот фудбалер Јосип Брекало. Доаѓа од редовите на Волфсбург.

Финализиран
20:27
ПСЖ Реал Мадрид
Какво лудило: ПСЖ одби СВЕТСКИ РЕКОРД од Реал за Мбапе!

Реал Мадрид не се откажува од Килијан Мбапе, но како што изгледа Пари Сен Жермен нема намера да го пушти играчот да си замине во овој преоден рок.

„Кралевите“ испратиле четврта понуда на адреса на ПСЖ. Овој пат, таа не била 130, 160 или 200 милиони евра, туку рекордни 225 милиони евра. Но, ниту светскиот рекорд не беше доволен за „светците“ да го ослободат Мбапе да замине на преговори во Мадрид.

Шпекулација