• Вавринка трет пат по ред го освојува индискиот опен

  Швајцарецот Станислав Вавринка е победник на АТП турнирот Ченаи опен во Индија. Тој го совлада Хрватот Борна Чориќ, кој го играше своето прво АТП финале во кариерат,а со 2-0 (6-3, 7-5). За швајцарскиот тенисер, кој трета година по ред го освојува турнирот во Индија, ова беше вкупно 12. АТП титула во кариерата.

 • Федерер: Ѓоковиќ ја заслужува почитта што ја добива

  Не престануваат пофалбите на сметка на најдобриот тенисер на денешницата, Новак Ѓоковиќ. Последен што го пофали е можеби и наjголемиот на сите времиња, Роџер Федерер. Тој вели дека макотрпната работа на Новак му се исплаќа на теренот и за тоа заслужува да биде почитуван од сите.

 • Раониќ преку Федерер го освои Бризбејн

  Милош Раониќ победи на АТП турнирот во Бризбејн, Австралија. Канадскиот тенисер во финалето беше поуспешен од фаворитот, Роџер Федерер со 2-0 (6-4,6-4).

 • Азаренка го освои ВТА турнирот во Бризбејн

  Викторија Азаренка од Белорусија ја освои првата ВТА титула во новата година. Некогашниот број 1 дојде до титулата на тенискиот турнир во Бризбејн со награден фонд од 1 милион долари.

 • Некогаш ривалство, сега само лесен тренинг: Ѓоковиќ го „збриша“ Надал

  Српскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ е победник на АТП турнирот во Доха, Катар. Србинот беше убедлив во финалето, победувајќи го Рафаел Надал со 6-1, 6-2.  

 • Австралија победник на Хопман купот по долги 17 години

  Сингл победите на Ник Кирјос и Дариа Гаврилова, беа доволни за нова титула за Австралија во Хопман купот, прва по 17 години. Последен пат, кога Австралијанците се закитија со ова одличје, беше далечната 1999 година, кога Марк Филипусис и Јелена Докиќ им ја донесоа првата титула во ова натпреварување.

 • Надал: Ако играм добро, ќе го победам Новак

  Рафаел Надал денес ќе го игра првото финале на еден АТП турнир оваа сезона. Во Доха негов противник ќе му биде најдобриот тенисер на денешницата, Новак Ѓоковиќ. Пред финалето Надал изјави дека во овој дуел влегува со многу самодоверба, по одлично одиграните натпревари оваа недела.

 • Ѓоковиќ против Надал во утрешното финале во Доха

  Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласира во своето прво овогодишно финале. Со пласманот во финалето светскиот рекет број 1 ќе има шанса да го освои турнирот во Доха, еден од ретките кој не е во неговата колекција.

 • Австралија е противникот на Украина во финалето од Хопман купот

  Австралија е вториот финалист од Хопман купот, откако во трилер меч, успеа да ја совлада екипата на Франција. 

 • Надал е првиот финалист во Доха

  Шпанецот, Рафаел Надал се пласира во финалето на АТП турнирот во Доха, совладувајќи го Илија Марченко од Украина со 6-3,6-4.

 • Федерер се намачи, Раониќ втора година по ред во полуфиналето

  Швајцарецот Роџер Федерер успеа да се пласира во полуфиналето на АТП турнирот од серијата 250 во Бризбејн, по тешката победа над Бугаринот, Григор Димитров од 2-1 (6-4, 6-7, 6-4). Мечот беше изедначен, а победникот го решија нијанси, што покажува и вкупната статистика на крајот. Федерер мечот го заврши со 28 директни поени и 26 грешки, а Димитров имаше 30 директни поени и 27 грешки. 

 • Бердих победи за полуфинале со Ѓоковиќ

  Чешкиот тенисер, Томас Бердих очекувано го победи Британецот, Кајл Едмунд со убедливи 6-3, 6-2 и се пласира во полуфиналето на АТП турнирот во Доха, каде ќе се се сретне со светскиот рекет број еден, Новак Ѓоковиќ.

 • Ѓоковиќ почна бавно, но кога требаше го „скрши“ Мајер

  Најдобар тенисер на светот Новак Ѓоковиќ се пласира во полуфиналето на турнирот во Доха откако извојува победа над Леонардо Мајер од Аргентина со 6-3, 7-5. Тој за пласман во финалето ќе се бори со победникот од дуелот помеѓу Томаш Бердих и Кајл Едмунд. 

 • Надал преку Кузњецов во полуфиналето во Доха

  Шпанскиот тенисер, Рафаел Надал стигна до полуфиналето на АТП турнирот во Доха. Овој пат настрада рускиот тенисер, Андреј Кузњецов со 2-1 (6-3, 5-7. 6-4). 

 • Украина се пласира во финалето на Хопман купот

  Тениската репрезентација на Украина се пласира во финалето на Хопман купот кој се одржува во Перт, Австралија. Овој куп важи за неофицијално светско првенство каде настапуваат мешани парови. 

 • Федерер со убедлива победа ја започна новата сезона

  Еден од најдобрите тенисери на сите времиња, Роџер Федерер, на најдобар начин ја започна оваа сезона, победувајќи го Тобијас Камке со 2-0 (6-2, 6-1), за само 55 минути игра, на турнирот во Бризбејн. 

 • Остапенко со рекет погоди судија

  Невообичаен инцидент се случи синоќа на женскиот тениски турнир во Оукленд на мечот помеѓу Броди и Остапенко во тај-брејкот. Остапенко во обид да спаси една топка го фрли рекетот, кој погоди собирач на топчиња. Ако се погоди судија, скоро секогаш по стриктните правила тенисерот или тенисерката ќе биде дисквалификуван(а).

 • Надал го „збриша“ Хасе за четвртфинале во Доха

  Рафаел Надал без многу проблеми се пласира во четвртфиналето на турнирот во Доха, откако со 2-0 во сетови се справи со Холанѓанецот Робун Хасе со 6-3, 6-2. Ова беше втора победа на Надал против Хасе, откако го совлада на стартот на Вимблдон во 2010 година.

 • Ѓоковиќ експресно против Вердаско, француското дерби за Шарди

  Новак Ѓоковиќ и полесно од предвиденото се пласира во четвртфиналето на турнирот во Доха. Добивајќи ги двата сета против Шпанецот, Фернандо Вердаско со по 6-2, Србинот обезбеди нареден круг и таму ќе се сретне со Леонардо Мајер од Аргентина, кој во два сета го доби Шпанецот Пабло Андухар со 6-4, 6-4. 

 • Надал: Веќе сме 2016 година, нема што да зборуваме за минатата година!

  Некогашниот светски рекет број 1, Рафаел Надал, комплетно се насочи кон новите предизвици во 2016 година. Тој зад себе ја остави минатата година, која му беше најлоша во кариерата, што несака воопшто ниту да зборува за неа. 

Pages