Скок на Лина на новата ВТА ранкинг листа, Швјонтек останува на чело

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа има скок од три места на новото рангирање на ВТА листата. Таа со 312 поени се наоѓа на 239. место, претходната седмица беше 242. Ѓорческа оваа недела ја очекува уште еден настап на ИТФ фјучрс во Анталија.

Напредок од пет места има и Магдалена Стоилковска таа со девет поени се наоѓа на 1211. место. Во конкуренција на двојки Ѓорческа е рангирана на 373. место што значи и една позиција подобар ранг од претходната недела.

Лидер на табелата сè уште е Ига Швјонтек од Полска, втора е шампионската на Австралија Опен, Сабаленка, додека третото место ѝ резервирано за Коко Гоф од Соединетите Американски Држави.