Рубљев сигурен до четвртфинале, Мареј загуби од петтиот носител во Дубаи

Вториот носител на турнирот во Дубаи, Андреј Рубљев без проблеми се пласира во четвртфиналето откако го совлада Артур Казо со 2-0. Русинот за 79 минути го реши својот меч против ривалот од Франција, целосно оправдувајќи ја фаворитската улога. 

Рубљев двата сета ги реши со по 6-4, со по еден брејк и одлична игра која ветува за продолжението од турнирот. Во следната рунда тој го чека пресметка со подобриот од судирот на Ван Де Зандшулп и Корда. 

Поранешниот светски рекет број еден Енди Мареј загуби од Уго Умбер во два сета и се прости од турнирот во Обединетите Арапски Емирати. Французинот го доби првиот сет со 6-2, додека во вториот Мареј пружи повеќе отпор и се бореше до 6-4. 

Претходно четвртфинале си обезбеди Александер Бублик победувајќи го Талон Грикспор (2-0), а тој ќе се судри со Јири Лехечка кој го изненади Карен Хачанов (2-1).