Првиот освојувач на турнирот Мареј ја комплетираше листата на учесници во Абу Даби

Енди Мареј е вториот поранешен најдобар тенисер на светот кој ќе учествува на егзибициониот Мубадала светски тениски шампионат.

Британецот од 16 до 18 декември по шести пат ќе настапи на собирот во Абу Даби. Енди триумфираше на премиерното издание во 2009 година, додека најдобар беше и во 2015 година.

„Имам одлични спомени од Абу Даби и со нетрпение чекам да се вратам. Да се ​​игра таму со Ема Радукано е одлично, ќе ги браниме боите на нашата земја и се надеваме дека ќе одиграме добро“, изјави Мареј.

Веќе е поодамна е познато дека на овој турнир ќе игра и Рафаел Надал кој го брани трофејот, како и Андреј Рубљев, Доминик Тием, Каспер Руд и Денис Шаповалов.