Пол го сопре налетот на Шелтон и за првпат ќе игра полуфинале на еден Грен слем

Томи Пол за првпат во кариерата ќе игра во полуфинале на еден Грен слем турнир. Американецот во четвртфиналето на Австралија опен го совлада сонародникот Бен Шелтон со 7-6/6, 6-3, 5-7, 6-4. 

Американскиот дуел донесе многу неизвесност во првиот сет. И двајцата тенисери релативно лесно го „чуваа“ сервисот, имаше само една брејк топка, па сè се решаваше во тај-брејкот, кој на крај му припадна на поискусниот.

Еден брејк во шестиот гем беше доволен за Пол да се одлепи од својот ривал и поведе со 2-0, но во третиот сет, иако Пол направи брејк за 4-3, Шелтон успеа да се врати и со 7-5 намали на 2-1 во сетови. 

Сепак, тоа беше сè од 89. играч на светот. Пол во првиот гем од четвртиот сет веднаш си создаде брејк предност и до крајот на мечот не остави ништо на случајност за најважна победа во кариерата. Негов ривал за пласман во финалето ќе биде подобриот од мечот Новак Ѓоковиќ - Андреј Рубљев.