Пегула спаси ПЕТ меч-топки и ја победи Калинскаја во финалето во Берлин

Американската тенисерка Џесика Пегула триумфираше на ВТА турнирот кој се играше во главниот град на Германија, Берлин, откако во финалето славеше над Русинката Ана Калинскаја со 2-1, по сетови 6-7/0, 6-4 и 7-6/3. 

Калинскаја во моментов е 24. тенисерка во светот, додека Пегула ја зазема петтата позиција. Ова беше втор дуел меѓу двете противнички, а и двата досега ѝ припаднаа на Американката. Публиката во Берлин беше сведок на возбудлив финален меч, Калинскаја имаше дури пет меч топки, но Пегула успеа да се спаси и на крајот дојде до огромен триумф. 

Со триумфот во Берлин, Пегула стигна до петтата титула во кариерата и го збогати своето финасиско салдо за 802.237 евра.