Оже-Алиасим падна по два сета, Ѓоковиќ закажа полуфинален дуел со Руд

Ѓоковиќ

Новак Ѓоковиќ закажа полуфинален дуел со Каспер Руд на турнирот кој се игра во Рим.

Првиот светски рекет во два сета го доби мечот со Феликс Оже-Алиасим (7-5, 7-6/). Канаѓанецот покажа заби и во одредени моменти од судирот добро се држеше против фаворитот.

Во првиот сет Србинот пропушти сервис за 6-3 и дозволи противникот да се врати во игра. Меѓутоа неколку минути подоцна направи втор брејк и поведе во полуфиналето.

По голема борба Ѓоковиќ стигна до  предност во шестиот гем од вториот сет. Следуваше израмнета игра во продолжението, а мечот поинтересен го направи тенисерот од Канада, кој успеа да спаси меч топка и да избори рај-брејк. Во одлучувачките пресуди искуството на српскиот ас, кој веднаш направи разлика и си го отвори патот кон победата.

Вториот полуфинален пар го сочинуваат Стефанос Циципас и Александер Зверев.