Новак Ѓоковиќ – „Злобникот“ кој им ја расипа романтичната вечера на Федерер и Надал...

Новак

Новак Ѓоковиќ полека чекори кон сите рекорди кои пред него ги поставија Роџер Федерер и Рафаел Надал. Долго време се зборуваше дека никој нема да може да ги достигне нив двајца, но српскиот ас покажа дека сериозно размислува за титулата „најдобар на сите времиња“.

Големиот подвиг во Париз, каде го елиминира Надал во полуфиналето, а потоа ја освои титулата, го натера еден хрватски новинар да напише посебен текст за неговото значење во белиот спорт и патот до врвот на светскиот тенис.

Текстот со наслов „Partybreaker“, или во превод „Уништувач на забави“, започнува со зборовите „Беше убава романтична вечера додека не дојде. Роџер Федерер и Рафаел Надал седеа на крајот на вечерата, сити, со чаша црвено вино си дадоа воздишка и одушевено разговараа за тоа како никој досега не играл тенис како нив двајцата“.

Спортскиот работник од Хрватска се навраќа на епското финале на Вимблдон во 2008 година. Тогаш Надал и Федерер беа во најдобриот период од своите кариера, играјќи за најпрестижниот трофеј во сезоната. Токму од следната сезона започна доминацијата на српскиот тенисер, кој до неодамна освои дури 19 титули на големите турнири.

„И тогаш доаѓа ТОЈ. Тоа е како одеднаш да вметнете негативец во романтична драма. Или како да дошол на таа замислена вечера, нагло седнал на стол и седнал на маса, дувнал и ја изгаснал свеќата и станал ужасно дрзок: „Момци, ќе ве стигнам, внимавајте што ви кажувам“.

Се потенцира карактерот на Ѓоковиќ, поточно неговиот „безобразлук“, кој на моменти го прави најнеомилена личност на светот. Тука е и неговата ментална сила, која му помогнува да го подигне нивото на игра во секој момент и да го направи непобедлив.

„Во тениските кругови често може да се слушне дека „Новак нема елеганција како Федерер“, но новинарот на овој хрватски портал истакнува дека е неверојатно како Србинот „црта“ на теренот и не гледа ништо стилски грдо во неговата игра кога ќе започне рано да го удира топчето, чисто го удира и „го развлекува противникот на теренот како да е направен од гума за џвакање““.

Следниот предизвик на Новак се Грен слем успесите на неговите големи ривали. Оваа сезона има две шанси да се израмни или да ги надмине до крајот на годината...