ВИДЕО: Њујорк го скандира неговото име, Рафа облеан во солзи и емоции

Се чинеше дека Рафа лесно во три сета ќе го победи 23-годишниот Русин Данил Медведев. Сепак, предизвикувачот во финалето се врати во игра, освои уште два сета и рамноправно се бореше со големиот шампион. 

Емоциите го надвладеаа Шпанецот по четири часа и 52 минути борба.

  • Шампионскиот поен во финалето: 

  • Церемонијалот на свеченото прогласување: 

  • Најинтересните моменти од финалето:

Со година со два Грен слем турнир и напад на првото место на АТП листата, тенисерот од Мајорка ќе ја заврши сезоната подобро од тоа што го очекуваше.