Надал навести крај на кариерата: Одржував илузија, се борев, но не можам повеќе...

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал изјави дека постои можност 2024 година да биде последна во неговата играчка кариера.

Надал на крајот на ноември на социјалните мрежи го објави своето враќање на теренот, кое го закажа за првата недела од јануари 2024 година, кога е закажан турнирот во Бризбејн.

„Се разбира, често мислев дека нема смисла повторно да се натпреварувам. Се борев и ја чував илузијата цело време. Ги имав вистинските луѓе околу мене како и секогаш во текот на мојата кариера. Луѓето кои сакаат да ме видат како играм имаа влијание. Има добри шанси 2024 година да биде мојата последна година, без сомнение“, објави Надал на својот Твитер профил.

Последен пат Шпанецот играше на Австралија Опен во јануари оваа година, кога во второто коло загуби од Мекензи МекДоналд.