Надал го збриша Пела на стартот на Мастерсот во Индијан Велс

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал со победа стартуваше на Мастерсот во Индијан Велс, откако во првото коло го елиминира колумбискиот тенисер Густаво Пела со 2-0 во сетови (6-3, 6-2).

Надал одигра одличен меч и потврди дека е во одлична форма оваа година. Тој направи два брејка во првиот и еден во вториот сет и ја прескокна првата пречка.

Во првото коло победа забележа и Кеи Нишикори, кој славеше на Еванс со 2-0 во сетови (6-3, 6-4), а младиот Александар Зверев славеше против Бањис од Аргентина со 7-6/10, 6-3.

Во следниот круг е и Станислав Вавринка со победата од 2-0 во сетови против Италијанецот Лоренци со 2-0 во сетови (6-3, 6-4).