Надал „докторски“ со два брејка го совлада Рубљев за стартна победа во Лондон

Вториот рекет на светот, Рафаел Надал брзо го заборави болниот пораз од Александар Зверев на Мастерсот во Париз и им се врати на победи во АТП-турот, откако во вториот денешен дуел од завршниот Мастерс со сигурни 2-0 (6-3,6-4) славеше пад рускиот тенисер Андреј Рубљев.

Шпанскиот ветеран видно мотивиран го започна својот поход по нов трофеј оваа сезона. Уште од самиот старт го нападна помладиот ривал и во шестиот гем стигна до посакуваниот брејк, кој подоцна му обезбеди водство во сетови од 1-0 (6-3).

23-годишниот Русин наместо да притисне во вториот сет, тој потфрли уште во првиот гем и дозволи Надал да одземе негов сервис и да си го отвори патот до сигурна победа. 20-кратниот Грен слем освојувач искусно ја искористи пружената шанса и рутински го сведе дуелот до самиот крај и заслужено извојува победа од 2-0 во сетови.

На првиот денешен натпревар во „О2 Арена", Доминик Тием во три сета славеше над големиот ривал Стефанос Циципас од Грција.