Медведев обезбеди полуфинале во Париз и го презеде четвртото место на Федерер

Медведев

Роџер Федерер започна да ја плаќа неактивноста и падна за едно место на АТП листата. Тоа официјално ќе се случи в понеделник, а главен виновник за тоа е Русинот Данил Медведев.

 24-годишникот го елиминира Диего Шварцман (6-3, 6-1) и се пласира во полуфиналето на Мастерс турнирот во Париз. Со оваа победа си обезбеди место меѓу најдобрите четири тенисери на светот, зад Новак Ѓоковиќ, Рафаел Надал и Доминик Тием.

Последен пат швајцарскиот ас падна надвор од Топ 4 во март 2019 година. Се очекува негов кам-бек во јануари наредната година, кога одново ќе конкурира за АТП бодови и трофеи.

Раониќ или Умбер ќе играат против рускиот тенисер за пласман во големото финале во француската престолнина.