Лина Ѓорческа тргна со триумф на фјучрсот во Трнава

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа со победа го почна ИТФ фјучрсот во Трнава што се игра за награден фонд од 40.000 долари.

Тетовчанката ја совлада Урсула Радванска со 2-0 (6-3, 6-2), за успешен старт на турнирот и пласман во втората рунда. 

Во првиот сет македонската тенисерка на почетокот направи предност од два гема (3-1 и 4-2), за потоа сетот да го заврши со 6-3. Во вториот сет Радванска поведе со 2-1 во гемови, на што следуваше серија од пет гема за македонската тенисерка која сетот го заврши со 6-2.

Во втората рунда на турнирот во Трнава, Ѓорческа ќе се судри со подобрата од дуелот на Еала Александра и Ана Бондар.