Јапонката Осака ја елиминира Венус Вилијамс од турнирот во Хонгконг

Јапонката Наоми Осака сензационално ја елиминира Венус Вилијамс уште во осминафиналето на турнирот во Хонгконг.

64. тенисерка на ВТА листата дуелот беше подобра од помладата Вилијамс го доби во два сета 7-5, 6-2. Во четвртфиналето Осака ќе се сретне со Русинката, Анастасија Пављученкова со Жаклин Како со 7-6, 6-1.

Дарија Гаврилова од Австралија ја победи Шелби Роџерс од САД со 6-1, 2-6, 6-2 и ќе се сретне со подобрата од дуелот помеѓу Каролин Вознијацки и Лизет Кабрера.