Гоф ќе игра второ финале, Сабаленка со пресврт ја исфрли Кис од УС Опен

Женските полуфинални натпревари понудија возбудувања, а место во мечот за трофејот си обезбедија Коко Гоф и Арина Сабаленка

Младата американска тенисерка ја совлада Каролина Мучова со 2-0 (6-4, 7-5). Гоф за час и 57 минути успеа да ги израдува приврзаниците на „Артур Еш“ во Њујорк, совладувајќи ја ривалката од Чешка. Првиот сет тргна со два брејка на 19-годишната Американка, а иако Мучова ги врати, Гоф со 6-4 поведе. Во вториот пак, тенисерките си разменија по еден сервис, пред помладата со втор брејк и 7-5 да обезбеди триумф. 

Арина Сабаленка со пресврт ја победи Медисон Кис (2-1) и спречи американско финале во Њујорк. Домашната претставничка отвори фуриозно, со 6-0 дојде до предност и почна да ја радува публиката. Сепак, фаворитката се консолидира, па иако двапати во тај-брејк, со 7-1 и 10-5 го комплетира пресвртот и се пласира во финалето. 

Мечот за трофејот се игра в сабота во терминот од 22:00 часот. За двете тенисерки ова ќе биде второ Грен слем финале во кариерата.