Ѓоковиќ: Моја главна амбиција е акумулирање недели на првото место

Новак

Србинот Новак Ѓоковиќ го откажа учеството на турнирот во Париз. Познато е дека тој е блиску до обезбедување на првата позиција на АТП листата на крајот од годината по шести пат во својата кариера. Тоа значи дека во остатокот од сезоната нема да има голем притисок на двата турнири на кои планира да се појави.

Негова основна цел ќе биде акумулирање колку што е можно поголем број недели на челната позиција, со цел што поскоро да го урне рекордот на Роџер Федерер.

„Очигледно е дека го утврдив тој план затоа што мојата приоритетна цел е да бидам тој што ќе има најмногу недели како број 1 во светот. Сакам да го надминам рекордот на Федерер и неговите 310 недели“, вели српскиот ас.

Распоредот на Ѓоковиќ вели дека тој ќе игра за титулите во Виена и на завршниот турнир во Лондон. Потребни му се само 350 бода до крајот на сезоната за да го задржи првото место, кое го посакува и второпласираниот Рафаел Надал.