Франција ги ублажи мерките, Ѓоковиќ ќе може да игра на Ролан Гарос

Новак

Франција ги промени протоколите за време на новиот бран на коронавирусот кој го зафати целиот свет.

Тоа ги проблематизира шансите на Новак Ѓоковиќ да се појави во Париз и да го брани трофејот кој го освои ланската сезона. Добри вести за него пристигнаа деновиве, кога надлежните органи ги ублажија рестрикциите за странските државјани.

И покрај тоа што не е вакциниран, Србинот ќе биде во можност да се појави на вториот сезонски Грен слем турнир, како што моментално стојат работите. Сепак, засега не се знае дали ќе настапи на Вимблдон и на УС Опен.

Турнирот во Франција започнува на 22 мај и трае до 6 јуни. Ѓоковиќ лани го победи Стефанос Циципас во големото финале на патот до титулата.