Докиќ: Минував низ пекол, за малку ќе се самоубиев заради мојот татко

Поранешната четврта тенисерка на светот, Јелена Докиќ зборуваше на многу теми во интервјуто за британски „Телеграф“, а меѓу другото откри дека во минатото малку фалело да си изврши самоубиство.

Пред 20 години Докиќ со 6-4 и 6-2 го загуби полуфиналето во Вимблдон против легендарната Линдзи Девенпорт, а по овој пораз беше жртва на бројни навреди од својот татко, кој беше и нејзин тренер, по што сакала да се самоубие. 

„Поминав низ пеколот, но немав друг избор. Или требаше да се откажам или да се борам покрај тоа. Во еден момент, сакав да се самоубијам. Малку фалеше. Во животот секогаш сум била како тениските терени, се надевав дека ќе најдам решение. Добро е што секогаш успевав во тоа. Верувајте ми, играв тенис уште 10 години и се борев со депресија, и ако имав соодветна поддршка, ќе бев уште подолг во овој спорт“, вели Докиќ.  

Во својата кариера освои вкупно шест титули, најдобар пласман на ВТА листата беше нејзиното четврто место во август 2002 година, додека полуфиналето на Вимблдон во 2000 година беше нејзиниот најдобар резултат на Грен слем турнирите.