Димитров открива што му рекол Надал по поразот на Австралија опен

Бугаринот Григор Димитров, откри што му рекол Рафаел Надал на мрежата по завршувањето на полуфиналната борба на Австралија опен, која на крајот ја доби Шпанецот со 3-2 во сетови.

„По тој пораз во мојата глава уште милион пати го одиграв тој гем и се прашувам дали можев да направам нешто подобро. Сфатив после неколку дена дека направив тоа што можев. Надал на мрежата ми рече дека треба да продолжам со ваква игра и дека еден ден сигурно ќе освојам Грен слем. Тоа е мојот сон, поголем и од првото место на АТП. Мислам дека тоа е возможно, но морам да бидам константен“, изјави Димитров.

25-годишниот Димитров, покрај полуфинале на Австралија опен, има полуфинале и на Вимблдон во 2014 година.