ВИДЕО: Алкараз освои неверојатен поен и ја одушеви хрватската публика

Младиот тениски талент, Карлос Алкараз вчера загуби во финалето на АТП турнирот во Умаг од Јаник Синер со 2-1. Иако Шпанецот поведе, одигра лошо во вториот и третиот сет и убедливо го загуби дуелот во Хрватска. 

Сепак, Алкараз одново го привлече вниманието на фановите со еден свој поен. Синер силно го нападна шпанскиот ас, но Алкараз атрактивно врати две ниски топки, а потоа и обид за забивање на ривалот. 

  • Неверојатниот поен на Алкараз:

Со финалето во Умаг, Алкараз напредуваше на четвртата позиција на АТП ранкингот.