О'Саливен со пресврт го победи Робертсон во финалето на Гран при турнирот

Рони

Англичанецот Рони О'Саливен направи пресврт и го освои трофејот на Светскиот Гран при турнир кој се одржа во Ковентри.

Шесткратниот светски првак во големото финале беше подобар од Нил Робертсон од Австралија со резултат 10-8.

Австралиецот има за што да жали на овој меч. Во завршницата испушти убава предност од 7-5, по која О'Саливен врза четири фрејма во низа и направи голем чекор кон конечното славје.

Ова е прва победа во финалињата за 46-годишникот од Вордсли по пет последователни порази.