ВИДЕО: Шифрин најбрза во Јасна, историско второ место за Љутиќ од Хрватска

Американската скијачка Микаела Шифрин победи на слаломот во Јасна, Словачка и ја оствари рекордната 95-та победа во Светскиот Куп.

Шифрин победи со резултат 1:48.21 минути и ја задржа предноста од првото спуштање против Зринка Љутиќ од Хрватска. Американската по првото возење имаше предност од 0,52 секунди.

Љутиќ ја заврши трката со 0,14 секунди зад Шифрин и го освои второто место, што е нејзин најдобар резултат во кариерата. Швеѓанката Ана Свен Ларсон го освои третото место, со заостанување од 0,81 секунди од победничката. Следните три места ги заземаа швајцарските скијачки Камил Раст (0,90), Мелани Мељард (1,39) и Микеле Гизин (1,86).

Шифрин денес го обезбеди своето 150-то место на подиумот и е на пет помалку од вкупниот рекорд на Швеѓанецот Ингемар Стенмарк, чиј рекорд по бројот на победи во Светскиот Куп - 87 (го собори минатиот март).

Во генералниот пласман на Светскиот Куп води Шифрин со 1.209 бодови, пред Влхова со 802, Швајцарката Лара Гут-Бехрами со 789 бодови и Италијанката Федерика Брињоне со 787 бодови.