ВИДЕО: Французинот Алегре првпат победи во Светскиот Куп, најбрз на супер-џи во Гармиш

Французинот Нилс Алегре приреди големо изненадување со победата во супервелеслаломот за Светскиот куп во Гармиш Партенкирхен. Алегре дојде до својата прва победа во кариерата, на општо изненадување на фановите и конкуренцијата. 

30-годишниот Французин имаше 18 стотинки подобро време од Италијанецот Гуљелмо Боско, за кого ова беше и најдобар резултат во кариерата. Швајцарецот Лоик Мејард беше трет со 0,25 секунди заостанување. По две четврти места, Алегре првпат во Светскиот Куп е на највисокото место на пиедесталот.

Во генералниот пласман за Светскиот Куп води Одермат со 1.306 бодови, а Французинот Сиприен Саразин е втор со 684 бодови.