Перфектен старт на двете македонски шаховски селекции на Олимпијадата во Ченаи

Одлични вести за македонскиот шах пристигнуваат од индискиот град Ченаи. Таму веќе почна 44. Шаховска Олимпијада, на која настапуваат 186 репрезентации во машка и 160 во женска конкуренција.

Во првото коло, македонските шахисти и шахистки забележаа убедливи победи без загубен поен. Во машка конкуренција, Македонија триумфираше над Бермуда со 4-0, а со идентичен резултат шахистките беа поуспешни во дуелот со Габон.

Поради руската инвазија врз Украина, на репрезентациите на Русија и Белорусија им е забранет настапот на Олимпијадата, а Кинезите во знак на поддршка на Русија не ги испратија своите шахисти и шахистки, кои ги бранат титулите од последната Олимпијада во 2018 година.