Двојна победа на Македонија во третото коло на Европското првенство во шах

Третото коло на Европското екипно првенство во шах беше успешно за македонските репрезентации, откако шахистите синоќа ја совладаа селекцијата на Фарските Острови, додека шахистките беа поуспешни од домаќинот Црна Гора.

По стартните порази од Чешка (0.5-3.5) и Грузија (1-3), македонската машка репрезентација триумфираше над Фарските острови со 2.5-1.5 и ја забележа првата победа на Европското првенство во Будва.

Женската репрезентација, пак, ја извојува и втората победа во серија совладувајќи ја Црна Гора со 2.5-1.5, откако во претходното коло беше поуспешна од Шведска (2.5-1.5) по воведниот пораз од Словачка (0.5-3.5).

Македонските шахисти се на 31. место пред денешниот дуел против Црна Гора во четвртото коло, додека шахистките се искачија на тринаесеттото место, а следен противник ќе им биде репрезентацијата на Украина.