Primary tabs

 • Шаховскиот клуб Мулти Есенс се квалификуваше во Втората лига! Младинците ја оправдаа довербата

  Под закрила и спонзорство на компанијата Алкалоид, оваа година е формиран уште еден шаховски клуб, ШК Мулти Есенс, првенствено за да им се даде шанса на младите шахисти да продолжат да играат шах и да се усовршуваат низ натпревари во екипна сениорска конкуренција. Многу добро е познато дека Шаховскиот клуб Алкалоид е меѓу најуспешните спортски колективи во Македонија, силно етаблиран и добро познат не само во европски рамки (како европски шампион и како вицешампион), но, генерално, и во светски рамки. Во клубот членуваат и најдобрите македонски шахисти (велемајстори и интернационални мајстори), кои се и лиценцирани тренери од ФИДЕ (Светската шаховска федерација) и кои континуирано работат со младите категории шахисти.

 • Алкалоид пак ги освои титулите, Коскоска и Лазов нови државни прваци во шах

  Претставниците на ШК Алкалоид, Габриела Коскоска и Тони Лазов станаа државни шампиони на Македонија во шах – Коскоска на женскиот, додека, пак, Лазов на машкиот поединечен шампионат на Македонија за 2024 година!

 • Kлучна победа за Коскоска, Лазов со триумф до директен дуел со Панчевски

  Отвореното првенство на Македонија во шах влегува во својата завршна фаза откако вчера во Скопје се одиграа партиите од седмото коло, во кое играчите на ШК Алкалоид имаа забележителни настапи.      На првата табла, веќе три рунди по ред, дуелите кои се дерби на колото завршуваат со поделба на поенот, па така беше и во случајот со ФМ Андреј Велјаноски (2.290) и ИМ Филип Панчевски (2.432). По мала пауза, ИМ Панчевски се одлучи за Сицилијанска одбрана, но откако имаше мала позициона предност на почетокот, не беше доволно прецизен во натамошниот тек и понуди реми, кое противникот го прифати.

 • Панчевски со нова победа, Лазов ремизираше во дербито на врвот

  Шахистите на ШК Алкалоид имаа тежок ден во шестото коло од Отвореното првенство на Македонија, кое се игра во Скопје, но, сепак, успеаја да се справат со предизвиците и да останат во игра за титулата.

 • Филип Панчевски се приклучи кон водечката група шахисти на Отвореното првенство

  Во петтото коло од Отвореното првенство на Македонија во шах продолжува неизвесноста во борбата за врвот, откако на првите 10 табли дури пет меча завршија со реми.

 • Шахистките на Алкалоид се извоија на врвот во женскиот шампионат

  На Отвореното првенство на Македонија во шах, кое започна викендов, вчера се одигра четвртото коло. И во него како и во претходните имаше помали изненадувања, со што на табелата се издвоија петмина играчи меѓу првите десет носители како фаворити за конечен триумф.

 • Почнуваат отворените првенства во шах, Панчевски и Коскоска се први носители

  Откако во текот на април започнаа шаховските активности со одигрувањето на екипните првенства во младинска конкуренција, како и со стартот на квалификациите за Втората лига, викендов во Скопје стартува Отвореното првенство на Македонија во шах, кое, наедно, се смета и за национално државно првенство. Паралелно со него посебно ќе се игра и Првенството во женска конкуренција.

 • Охриѓани го почнуваат проектот „Играме шах на кеј“

  Во организација на шаховскиот клуб Ласкер од Охрид денес и утре ќе се реализира проектот „Играме шах на кеј“. Охриѓани и гостите ќе може да ги одмерат силите со младите шахисти од „Ласкер“ пред хотелот „СУ“ во периодот од 12:00 до 18:00 часот.

 • Кој би поверувал? Екс-членови на Алкалоид и Прилеп ќе се борат за светската титула во шах!

  Пред три години играше за шаховскиот клуб Прилеп, а сега ќе се бори за титулата светски шампион. Кој би поверувал? Во 2021 година македонскиот шаховски клуб Прилеп на споменатиот Куп во Струга настапи со еден интернационалец во своите редови, а токму за него денес зборува цел шаховски свет. 

 • ШК Алкалоид освои нови медали на младинските првенства, промовиран и ШК Мулти Есенс

  Викендов во Скопје се одиграа партиите од државните првенства за 2024 година за млади шахисти во екипна конкуренција, со учество на вкупно 42 екипи во сите конкуренции (до 8, 10, 12, 14, 16 и до 18 години), што сведочи за зголемениот интерес на младите низ целата држава за изучување на шаховската игра.

 • Бугаринот Данов победник на шаховскиот викенд-турнир „Карпош Рапид 2024“

  По победата над својот ривал во последното деветто коло на „Карпош Рапид 2024“, Бугаринот Љубомир Данов ја потврди својата доминација на шаховската табла и го освои првото место на овој меѓународен турнир кој се одржа викендов во хотелот „Александар Палас“.

 • Велемајсторот Кирил Георгиев е победник на „Алкалоид Рапид Опен 2024“

  Поранешниот светски младински првак, како прворангиран играч (на стартната листа на турнирот според рејтингот), Кирил Георгиец, го оправда статусот на фаворит, па со осум победи и со три ремија стигна до победничкиот трофеј и до наградата за прво место. Членот на ШК Алкалоид без ниту еден пораз, при темпо од 10 минути по играч за целата партија (плус 5 секунди за потег), се издвои на врвот со 9,5 поени од можни 11. Георгиев играше на првата табла за екипата на ШК Алкалоид на Светското првенство за шахисти над 50 години, кое се играше во Струга минатата година, и со овој успех уште еднаш ја покажа својата висока класа, за што сведочи и неговата успешна повеќедецениска интернационална кариера. 

 • Поранешниот светски првак во шах прогласен за терорист и екстремист во Русија

  Русија го стави поранешен шампион во шах, Гари Каспаров на листата на терористи и екстремисти. Руската финансиска разузнавачка служба објави дека шахистот и опозицискиот активист веќе е руски непријател.

 • На 10 март во Скопје ќе се одржи традиционалниот шаховски турнир во забрзан шах на АЛКАЛОИД

  Меѓународниот шаховски турнир „Алкалоид рапид опен“, кој традиционално, во континуитет, се организира од 2012 година (со исклучок на годините на пандемијата), претставува убава можност љубителите на древната игра да си го разубават секојдневието или да ги започнат подготовките за натпреварите кои следуваат подоцна.

 • Звонко Станојоски втор на шаховскиот турнир „МАТ 2024“

  Одличен пласман за македонскиот велемајстор Звонко Станојоски, на второто издаnie од Меѓународниот брзопотезен шаховски турнир „МАТ 2024“ во Прилеп, во СОУ “Орде Чопела”.

 • Дејан Ѓорѓиески победник на шаховскиот турнир „Езерски бисери 2024“

  Во организација на шаховскиот клуб „Ласкер“ и со поддршка на Општина Охрид во ООУ „Братство Единство“ се одржа третиот рапид турнир во шах „Езерски бисери 2024”. На турнирот зедоа учество 81 напреварувач од Република Македонија и истиот се одвиваше по швајцарски систем во девет кола.

 • Зимски јуниорски шаховски камп на ШК АЛКАЛОИД, Кирил Николовски на делба на второ место во Параќин

  Слободните денови од зимскиот распуст за учениците беа искористени за нови подготвителни активности за младите шахисти на ШК Алкалоид.