ЖРК Пелистер прими 50 гола од Зајечар во Челинџ Купот

Екипата на ЖРК Пелистер може да се прогласи веќе за елиминирана од Челинџ Купот затоа што во првиот натпревар со Зајечар загуби со убедливи 50-20 (26-7).

Македонскиот претставник ниту еднаш не беше конкурентен со српскиот тим, а за тоа говори фактот дека примаше гол скоро на секоја минута. Разликата се градеше кога од 9-4, домаќинот замина на 17-4, а потоа, доброто отворање на вториот дел и петте гола во низа за 30-7 ја решија секоја дилема кој ќе оди во наредната фаза.

Најдобри стрелци кај Зајечар беа Јана Милошевиќ со дванаесет и Јована Богојевиќ со девет гола, додека кај „зелените“, Талевска го заврши мечот со шест гола, Милосављевиќ даде четири, а Анчева и Белевска имаа по три гола.

Реваншот од 1/16-финалето во Челинџ купот на програмата е во текот на утрешниот ден и истиот ќе се игра повторно во Зајечар.