ЖРК Металург поради неисплатени плати нема да го одигра натпреварот со Чаир

Ракометарките нс ЖРК Металург, денес нема да излезат на терен на натпреварот против Чаир, кој се игра во рамки од седмото коло во плеј-офот од Женската лига.

Причината за тоа се неизвршените обврски на раководството на клубот кон ракометарките и стручниот штаб, поточно доцнењето на повеќе плати.

ЖРК Металург уште од поодамна беше надвор од трката за титулата во домашниот шампионат, но сè уште е со шанси за излез во Европа. Но, најверојатно ќе пропадне и таа опција. Натпреварот меѓу ЖРК Металург и ЖРК Чаир требаше да се одигра денес, со почеток од 12:30 часот.

Ракометарките на ЖРК Металург следниот викенд треба да ја започнат финалната битка за одбрана на Куп-титулата, но засега сè уште не се знае дали тимот ќе отпатува за Охрид. Во полуфиналето поранешниот шампион треба да се соочи со ЖРК Куманово.